ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: آنتن HGA فضاپیمای سوهو دچار نقص شد

مهندسان هر بار که HGA دچار نقص می‌شد SOHO را 180 درجه می‌چرخاندند و این کار مانور تلفات داده را به حداقل می‌رساند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۲:۳۰

19 ژوئن 2003، آنتن با بهره بالا (HGA) در فضاپیمای سوهو دچار نقص عملکرد شد. مکانیسم اشاره آنتن دچار مشکل شده بود و اجازه حرکت به آن را نمی‌داد.

بنابراین ابزار HGA که داده‌های پرسرعت را به زمین ارسال می‌کرد، در موقعیت خود ثابت شد. اخترشناسان مجبور بودند به سیگنالی با سرعت انتقال آهسته‌تر که از طریق آنتن پشتیبان سوهو ارسال می‌شود، تکیه کنند.

بااین‌حال، این سیگنال نمی‌تواند تمام داده‌های علمی سوهو را منتقل کند. سوهو هر شش ماه یک بار به دور نقطه‌ای در فضا می‌چرخد که 1.5 میلیون کیلومتر از زمین به خورشید نزدیک‌تر است.

مهندسان هر بار که HGA دچار نقص می‌شد SOHO را 180 درجه می‌چرخاندند و این کار مانور تلفات داده را به حداقل می‌رساند.

برای تغییر موقعیت HGA برای نیمه بعدی این مدار مهندسان فضاپیما را 8 ژوئیه 2003 در نیم‌دایره‌ای چرخاندند. 10 ژوئیه، بشقاب رادیویی 34 متری در مادرید دوباره با HGA تماس گرفت.

سپس صبح 14 ژوئیه 2003، طبق پیش‌بینی، عملیات عادی با فضاپیما از طریق ایستگاه‌های زمینی معمولی 26 متری آن از سر گرفته‌ شد.

به‌دلیل ثابت بودن HGA، خاموشی‌های آنتن بین 9 تا 16 روز ادامه داشت و هر سه ماه یک بار رخ می‌داد. مهندسان هر بار این اتفاق می‌افتاد، SOHO را 180 درجه می‌چرخاندند و این کار مانور تلفات داده‌ را به حداقل می‌رساند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی