ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: عمیق‌ترین پرتره جهان مرئی توسط تلسکوپ هابل منتشر شد

این پرتره که میدان فوق عمیق هابل (HUDF) را نمایش می‌دهد، اولین کهکشان‌هایی را نشان می‌دهد که از به‌اصطلاح «عصر تاریک» بیرون می‌آیند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۲:۳۰

9 مارس 2004، اخترشناسانی که با تلسکوپ فضایی هابل کار می‌کردند، از عمیق‌ترین پرتره جهان مرئی که تا آن موقع به‌دست آمده‌ بود، رونمایی کردند.

این منطقه که میدان فوق‌عمیق هابل (HUDF) نامیده‌ می‌شود، اولین کهکشان‌هایی را نشان می‌دهد که از به‌اصطلاح «عصر تاریک» بیرون می‌آیند.

عصر تاریک زمان اندکی پس از بیگ‌بنگ است که اولین ستاره‌ها دوباره کیهان سرد را گرم کردند. تصویر جدید باید بینش‌های بی‌سابقه‌ای در مورد اینکه چه نوع اجسامی مدت‌ها پیش جهان را دوباره گرم کرده‌اند، ارائه دهد. این نما درواقع دو تصویر جداگانه است که توسط دوربین مادون قرمز نزدیک و طیف‌سنج هابل (NICMOS) گرفته‌ شده‌.

هر دو تصویر کهکشان‌هایی را نشان می‌دهند که تابه‌حال آن‌قدر ضعیف بوده‌اند که توسط تلسکوپ‌های زمینی یا حتی در نگاه‌های دور قبلی هابل، به نام میدان‌های عمیق هابل (که در سال‌های 1995 و 1998 گرفته شده بود) دیده شوند.

تصاویر هابل برای جستجوی کهکشان‌هایی که بین 400 تا 800 میلیون سال پس از انفجار بزرگ وجود داشته‌اند، استفاده شد. یک سؤال کلیدی برای اخترشناسان این است که آیا جهان در این زمان، مانند زمانی که کیهان 1 تا 2 میلیارد سال سن داشته است به‌نظر می‌رسد؟

میدان عمیق در تصویر شامل حدود 10000 کهکشان است. در عکس‌های زمینی، قسمتی از آسمان که کهکشان‌ها در آن قرار دارند تا حد زیادی خالی است.

این منطقه که در صورت فلکی کوره قرار دارد، آن‌قدر خالی است که تنها حدود هفت ستاره در کهکشان راه شیری را می‌توان در تصویر مشاهده کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی