ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

اولین مأموریت مریخی هند، مانگالیان، به مدار سیاره رسید

مانگالیان هند را به اولین کشور آسیایی تبدیل کرد که به مدار مریخ رسید.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲ مهر ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

در 24 سپتامبر 2014، اولین مأموریت بین‌سیاره‌ای هند وارد مدار مریخ شد. مأموریت‌ مدارگرد مریخ (MOM) که مانگالیان نیز نامیده‌ می‌شود، پس از پرتاب، 10 ماه را صرف رسیدن به مریخ کرد.

این عملیات بیشتر یک نمایش فناوری بود که آژانس فضایی هند ترتیب داد تا ثابت کند می‌تواند یک فضاپیما به مریخ بفرستد. اما برخی از دوربین‌ها و ابزارهای علمی برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد سیاره سرخ نیز همراه آن بود. هدف ثانویه مانگالیان کشف ویژگی‌های سطح مریخ، ریخت‌شناسی، کانی‌شناسی و جو مریخ با استفاده از ابزارهای علمی بومی بود.

مانگالیان
تصویر مدارگرد مریخ از Arsia Mons

مانگالیان هند را به اولین کشور آسیایی تبدیل کرد که به مدار مریخ رسید و اولین کشوری در جهان بود که در اولین تلاش خود این کار را انجام داد.

در 2 اکتبر 2022، گزارش شد که مدارگرد پس از ورود به دوره کسوف 7 ساعته در آوریل 2022، به‌طور غیرقابل جبرانی ارتباط خود را با زمین از دست داده‌ است.

روز بعد، سازمان فضایی هند بیانیه‌ای منتشر کرد مبنی‌ بر اینکه تمام تلاش‌ها برای احیای MOM شکست خورده‌ است. سپس رسماً آن را مرده اعلام کرد و دلیل آن ازبین‌رفتن سوخت و توان باتری دستگاه‌های کاوشگر بود.

هزینه کلی این مأموریت تقریباً 73 میلیون دلار آمریکا بود که آن را به کم‌هزینه‌ترین مأموریت مریخ تا به امروز تبدیل می‌کند. هزینه کم این مأموریت به عوامل مختلفی ازجمله «رویکرد مدولار»، آزمایش‌های زمینی کم و روزهای کاری طولانی (18 تا 20 ساعت) برای دانشمندان نسبت داده‌ شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • رضا
    رضا | ۳ مهر ۱۴۰۲

    هندی‌ها فیلم خوبی هم براش ساختن

مطالب پیشنهادی