ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ناسا
نجوم و فضا

نام خود را با ماموریت ناسا به قمر یخ زده سیاره مشتری بفرستید

نام افراد علاقه‌مند، همراه با شعری به نام «در ستایش یک راز: شعری برای اروپا» در یک ریزتراشه به قمر سیاره مشتری فرستاده می‌شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۰

ناسا گاهی اوقات در ماموریت‌های فضایی بزرگ خود، به عموم مردم این فرصت را می‌دهد تا نام خود را به فضا ارسال کنند. اکنون این سازمان فرصت دیگری را فراهم کرده تا افراد عادی بتوانند نام خود را در ماموریت آینده «اروپا کلیپر» (Europa Clipper) که قرار است سال 2030 روی دومین قمر سیاره مشتری، یعنی «اروپا» فرود بیاید، به قمر این سیاره بزرگ گازی ارسال کنند.

نام افراد علاقه‌مند به این پروژه جالب، همراه با شعری به نام «در ستایش یک راز: شعری برای اروپا» از «آدا لیمون»، شاعر آمریکایی به فضا سفر خواهد کرد. آن‌ها روی یک ریزتراشه قرار خواهند گرفت و در اکتبر سال 2024 سفرشان را آغاز می‌کنند. علاقه‌مندان می‌توانند تا 31 دسامبر (10 دی) نام خود را از طریق وب‌سایت ناسا برای حضور در این پروژه ثبت کنند.

پروژه پیام در بطری

از زمان اعلام این برنامه در 1 ژوئن (11 خرداد)، نزدیک به 2700 نفر نام خود را ثبت کرده‌اند. اکثر این افراد در ایالات متحده زندگی می‌کنند، اما نام‌هایی از تمام قاره‌ها نیز در آن وجود دارد.

«نیکولا فاکس»، معاون اداره ماموریت‌های علمی ناسا در واشنگتن درباره این پروژه که «پیام در بطری» نام گرفته، می‌گوید:

«پیام در بطری، همگرایی کامل علم، هنر و فناوری محسوب می‌شود و ما بسیار هیجان زده هستیم که این فرصت را با جهان به اشتراک بگذاریم تا بخشی از سفر اروپا کلیپر باشند. من عاشق این ایده هستم که در آن نام ما در سراسر منظومه شمای با فضاپیمای مقاوم در برابر تشعشع که به دنبال کشف اسرار قمر یخ زده مشتری است، سفر می‌کند.»

سیاره مشتری

ناسا در گذشته نیز با ماموریت‌ Artemis I خود به ماه و برای چندین ماموریت مریخی خود، چنین برنامه مشابهی را برگزار کرده است. هرچند تمام افراد می‌توانند نام خود را به ناسا ارسال کنند، اما آژانس فضایی امیدوار است تا از این طریق بتواند کودکان علاقه‌مند به این حوزه را بیش از پیش علاقه‌مند کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • داش غلام
    داش غلام | ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

    هرمز یا اورمزد نام فارسی این سیاره است.

مطالب پیشنهادی