ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کپسول دراگون
نجوم و فضا

«یاسمین مقبلی» با مأموریت کرو-7 ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید

کپسول فضانوردان مأموریت کرو-7 که شامل یاسمین مقبلی ایرانی‌تبار است، با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی وصل شد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۵ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۶:۵۵

فضانوردان مأموریت کرو-7 ناسا دیروز صبح با فضاپیمای اسپیس ایکس از زمین پرتاب شدند و پس از سفری تقریباً 30 ساعته حالا به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) رسیدند. این مأموریت که حامل «یاسمین مقبلی»، فضانورد ایرانی‌تبار ناساست، دقایقی پیش با کپسول دراگون به این پایگاه مداری متصل شد.

مطابق پخش زنده ناسا از مأموریت کرو-7، کپسول دراگون اسپیس ایکس که چهار فضانورد از چهار کشور مختلف را در بر گرفته است، با اندکی تأخیر اما با موفقیت در ساعت 16:46 عصر به وقت ایران به ایستگاه فضایی بین‌المللی وصل شد. این چهار نفر حالا به فضانوردان مأموریت کرو-6 ملحق می‌شوند که 5 روز دیگر به زمین بازخواهند گشت.

مأموریت کرو-7 حامل «یاسمین مقبلی»، فضانورد ایرانی آمریکایی ناسا است که به‌همراه «کنستانتین بوریستوف» برای اولین‌بار به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) می‌روند. در کنار این دو، «اندریاس موگنسن» دانمارکی از سازمان فضایی اروپا و «ساتوشی فوروکاوا» از سازمان فضایی ژاپن نیز حضور دارند که قبلاً به این ایستگاه رفته بودند.

یاسمین مقبلی در داخل کپسول دراگون اسپیس ایکس

فضانوردان کرو-7 مأموریت 6 ماهه خود را شروع می‌کنند

فضانوردان که حالا فرایند Hard Capture را پشت سر گذاشته‌اند، مجوز برخاستن از روی صندلی خود را دریافت می‌کنند تا برای انجام وظایف بعدی خود آماده شوند. در دقایق و ساعات آینده مراحل مختلفی پشت سر گذاشته می‌شود تا با تنظیم فشار، این چهار نفر در نهایت بتوانند وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی شوند.

فضانوردان جدید ایستگاه فضایی تقریباً به‌مدت 6 ماه در مدار خواهند بود تا در نهایت به زمین برگردند. فضانوردان کرو-6 نیز از ماه مارس در این ایستگاه حضور داشتند و به‌زودی به خانه بازخواهند گشت. این هفتمین مأموریت انسانی اسپیس ایکس بود که به سفارش سازمان فضایی آمریکا انجام شد.

یاسمین مقبلی از خانواده‌ای ایرانی در کشور آلمان متولد شد و در نهایت به ایالات متحده مهاجرت کرد. او فارغ‌التحصیل MIT است و تا سال 2019 بیش از 2000 ساعت پرواز را پشت سر گذاشته بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
 • Reza Mohammadian
  Reza Mohammadian | ۶ شهریور ۱۴۰۲

  مسلماً بعنوان یک ایرانی ذوق‌زده نیستم؛ ⁧ یاسمین مقبلی⁩ متولد آلمان که به ارتش امریکا پیوسته و در ۱۵۰ ماموریت جنگی برایشان شرکت کرده و با سوپرکبرا در افغانستان آتش بر سر مردم ریخته قرار است در پروژه ناسا به فضا برود؛
  نژاد انسانیت نمیسازد،
  این خانم فقط اسمش ایرانیست
  و کشورش امریکا؛
  اگر در ایران به دنیا میامد و زندگی میکرد، امروز در سلاخی ۳۳۰۰۰ کودک افغانستانی شریک نبود!

مطالب پیشنهادی