ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سیارک Psyche
نجوم و فضا

ناسا یک قدم به آغاز مأموریت اکتشافی در سیارک غنی از فلز Psyche نزدیک‌تر شد

دوره پرتاب فضاپیمای Psyche ناسا از روز پنجشنبه، 13 مهرماه آغاز و در روز چهارشنبه، 3 آبان‌ماه به پایان خواهد رسید.

مهندسان و دانشمندان «مرکز فضایی کندی» ناسا درحال آماده‌شدن برای مأموریت پیشگامانه Psyche هستند که در کمتر از یک ماه دیگر راه‌اندازی خواهد شد. در این مأموریت، دانشمندان با مجموعه‌ای از ابزارهای علمی پیشرفته که شامل مواردی ازجمله تصویرگر چندطیفی و مغناطیس‌سنج و طیف‌سنج پرتو گاما می‌شود، قصد دارند به اسرار سیارک پر از فلز Psyche پی ببرند.

براساس بیانیه مطبوعاتی ناسا، مهندسان آزمایش‌هایی را روی هر چهار پیشران فضاپیمای این مأموریت انجام داده‌اند، آرایه‌های خورشیدی آن را با دقت جمع کرده و درونش را با گاز زنون که سوخت سفر جاه‌طلبانه‌اش به کمربند سیارکی است، پر کرده‌اند. علاوه‌براین، عملکرد آنتن آن نیز تأیید شده است که وظیفه ارسال داده‌ها به زمین را دارد تا همه‌چیز برای پرتاب مأموریت Psyche آماده باشد.

با انجام این اقدامات، «هنری استون»، مدیر پروژه Psyche در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا، اظهار دارد که تیم این مأموریت کاملاً آماده و مشتاق پرتاب این فضاپیما است.

زمان پرواز به‌سمت سیارک Psyche

دوره پرتاب فضاپیمای Psyche ناسا از روز پنجشنبه، 13 مهرماه آغاز و در روز چهارشنبه، 3 آبان‌ماه به پایان خواهد رسید. این فضاپیما در ساعت 18:06 به وقت ایران بر فراز راکت Falcon Heavy اسپیس‌ایکس از مجتمع پرتاب 39A مرکز فضایی کندی به‌سمت آسمان‌ها خواهد رفت. هدف این مأموریت صرفاً رسیدن به سیارک غنی از فلزات Psyche نیست، بلکه دانشمندان قصد دارند اطلاعاتی را به‌دست بیاورند که به درک ما از نحوه شکل‌گیری سیاره کمک خواهد کرد.

سیارک Psyche با اندازه حدود 280 کیلومتر (در عریض‌ترین نقطه خود) به‌عنوان یک آزمایشگاه آسمانی منحصر‌به‌فرد توصیف شده است. این سیارک می‌تواند قطعاتی از هسته یک سیاره کوچک باشد و اطلاعاتی در مورد اجزای سازنده سیارات اولیه ارائه کند. پس از رسیدن به Psyche، این فضاپیما تقریباً 26 ماه در مدار آن خواهد چرخید تا داده‌های ارزشمندی را کسب کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • odin
    odin | ۲۵ شهریور ۱۴۰۲

    گفته شده این سیارک به قدری طلا داره بخاد استخراج شه کل اقتصاد جهان نابود میشه طلا میشه مفتی

  • rayacoder
    rayacoder | ۲۰ شهریور ۱۴۰۲

    یه سوال برام پیش اومده، اگر حجم زیادی از فلزات وارد زمین بشه وزن زمین هم تغییر میکنه و این می‌تونه روی حرکت زمین و شب و روز و حتی فصلها تاثیر بگذاره! برای این موضوع چه فکری باید بشه؟ آیا ارزش داره مثلا هم وزن واردات، زباله‌های خطرناک هم از زمین خارج بشه تا تعادل برقرار بشه ؟!

مطالب پیشنهادی