ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارلاینر
نجوم و فضا

بازگشت فضانوردان مأموریت استارلاینر بوئینگ به زمین تا اطلاع ثانوی به‌تعویق افتاد

بروز مشکل در کپسول استارلاینر ظاهراً برنامه بازگشت فضانوردان را به تعویق انداخته است.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۳ تیر ۱۴۰۳ | ۱۳:۰۰

دو فضانورد مأموریت استارلاینر بوئینگ 6 ژوئن (17 خردادماه) وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند. ابتدا قرار بود مأموریت این فضانوردان هشت روز طول بکشد اما آن‌ها نزدیک بیست روز است آنجا به سر می‌برند و ظاهراً به‌دلیل مشکلات این کپسول تا تاریخ نامشخصی در ژوئیه (تیر یا مرداد) در ایستگاه فضایی خواهند ماند.

براساس اعلام ناسا، قرار است فضانوردان استارلاینر دو پیاده‌روی‌ فضایی (Spacewalk) در تاریخ‌های دوشنبه ۲۴ ژوئن (4 تیر) و سه‌شنبه ۲ ژوئیه (12 تیر) انجام بدهند. مدیران مأموریت استارلاینر پس از این دو پیاده‌روی خارج از سفینه، تاریخ دقیق بازگشت به زمین را ارزیابی می‌کنند. پیش‌ازاین مقرر شده بود «بوچ ویلمور» (Butch Wilmore) و «سونی ویلیامز» (Suni Williams) 26 ژوئن (6 تیر) به خانه بازگردند.

«بوچ ویلمور» 61 ساله (سمت راست) و «سونی ویلیامز» 58 ساله (سمت چپ)

تأخیر بازگشت به زمین فضانوردان استارلاینر

استارلاینر 5 ژوئن پس از چندین بار تأخیر، به فضا پرتاب شد و حدود یک روز بعد، ویلمور و ویلیامز را به ایستگاه فضایی بین‌المللی رساند. قرار بود اقامت آن‌ها حدود یک هفته طول بکشد. با‌این‌حال، طی پرواز چهار مرتبه نشت هلیوم در سیستم پیشرانه ایجاد شد.

همچنین هنگامی که استارلاینر 6 ژوئن تلاش کرد به ایستگاه فضایی بین‌المللی نزدیک شود و لنگر بیندازد، پنج عدد از 28 رانشگر آن آفلاین شدند. البته بوئینگ توانست چهار تا از آن‌ها را دوباره راه‌اندازی کند. ناسا همچنین چند روز پس از پرتاب اعلام کرد مهندسان درحال بررسی مشکلی در سوپاپ یک ماژول هستند که به‌درستی بسته نشده است.

فضاپیمای استارلاینر متصل به ایستگاه فضایی بین‌المللی، درحالی که بر فراز اقیانوس هند و شفق قطبی است.

باتوجه‌به این مشکلات و پیاده‌روی فضایی برنامه‌ریزی‌شده، ویلمور و ویلیامز با تأخیر به زمین بازخواهند گشت. احتمال دارد این دو نفر در تعطیلات 4 جولای نیز در فضا باشند. البته برای ناسا و بوئینگ سودمند است که استارلاینر برای مدت طولانی‌تری به ایستگاه فضایی متصل باشد. آن‌ها می‌توانند اطلاعات بیشتری درباره عملکرد این فضاپیما در مأموریت‌های طولانی‌مدت جمع‌آوری کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی