ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مریخ نورد
نجوم و فضا

مریخ‌نورد ناسا ویدیوهای جذابی از یک روز کامل مریخی منتشر کرد [تماشا کنید]

ناسا دو ویدیو از یک روز کامل در مریخ منتشر کرده است که طلوع و غروب خورشید را از دید کاوشگر کنجکاوی نشان می‌دهد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۱ دی ۱۴۰۲ | ۱۱:۰۰

چند هفته پیش، کاوشگران رباتیک ناسا در مریخ برای مدتی دست از کار کشیدند. این توقف به‌دلیل پیوند خورشیدی بود؛ پیوند خورشیدی پدیده‌ای است که طی آن خورشید بین زمین و مریخ قرار می‌گیرد و می‌تواند در ارتباطات کاوشگر با زمین اختلال ایجاد کند. مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity)، همان‌طور که دست از کاوش برداشته بود، با دوربین‌های هازکم (Hazcam) خود از یک روز مریخی تصاویری جذابی ضبط کرد.

براساس گزارش ناسا، کاوشگر کنجکاوی گذر یک روز مریخی را که حدود 12 ساعت است، ثبت کرد. این کاوشگر در موقعیت ثابتی قرار داشت و ما می‌توانیم طلوع و غروب خورشید را از سایه متحرک این کاوشگر متوجه شویم. ظاهر لکه‌دار تصاویر، به‌ویژه در ویدیوی دوربین پشتی، به‌دلیل نشستن غبار مریخی روی لنزها در طول 11 سال است.

تصاویر ثبت‌شده توسط مریخ‌نورد ناسا

به گفته ناسا، چند روز قبل از شروع پیوند، به کنجکاوی دستورهایی برای ضبط توالی‌های 12 ساعته داده شده بود. این دستور برای این انجام شد که دانشمندان ببینند آیا در این بین رویداد آب‌و‌هوایی خاصی رخ می‌دهد یا خیر. درنهایت اتفاقی نیفتاد، اما تصاویری که کنجکاوی در 8 نوامبر (17 آبان‌ماه 1402) گرفت هنوز هم بسیار مسحورکننده هستند. این دو ویدیو با دوربین هازکم جلو و عقب کاوشگر گرفته شده‌اند.

اولین ویدیو که تصاویری از جلوی دوربین هازکم است، سمت جنوب شرقی در امتداد دره‌ای در کوه شارپ را نشان می‌دهد. کنجکاوی از سال 2014 درحال بالارفتن از پایه این کوه 5 کیلومتری بوده است.

دوربین‌های هازکم کنجکاوی معمولاً برای کمک به کاوشگر استفاده می‌شود تا از سنگ‌ها، شیب‌ها و سایر خطراتی که ممکن است عبور از آن‌ها خطرناک باشد، اجتناب کند. اما با توقف موقت فعالیت این مریخ‌نورد از 11 نوامبر تا 25 نوامبر (20 آبان تا 4 آذر 1402)، دوربین‌ها برای ثبت تصاویر معمولی به‌کار گرفته شدند. کنجکاوی این تصاویر را از موقعیت خود در پایه کوه شارپ مریخ از ساعت 5:30 صبح تا 5:30 بعدازظهر ضبط کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی