ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایستگاه فضایی بین المللی
نجوم و فضا

ایستگاه فضایی بین‌المللی در صورت عدم وجود جایگزین، می‌تواند بعد از 2030 نیز فعال بماند

درحال‌حاضر نگرانی‌های زیادی در مورد بودجه ناسا برای توسعه جایگزین‌های ISS وجود دارد و چین نیز برای گسترش ایستگاه خود تلاش می‌کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۴ آبان ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۰

ناسا قصد دارد که اگر جایگزین مناسبی در قالب ایستگاه‌های فضایی تجاری وجود نداشته باشد، پس از سال 2030 نیز به فعالیت ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) ادامه دهد.

«کن باورسوکس»، معاون ناسا، برای عملیات‌های فضایی، در جریان کنفرانس Beyond Earth Symposium گفت که این آژانس فضایی در مورد آینده ISS انعطاف‌پذیر است و تنها زمانی آن را بازنشسته خواهد کرد که پلتفرم‌های جدید برای جایگزینی آن وجود داشته باشد.

او گفت:

«ما مجبور نیستیم پرواز ایستگاه فضایی بین‌المللی را در سال 2030 متوقف کنیم. این امر اجباری نیست. اما می‌خواهیم زمانی که پلتفرم‌های جدید در دسترس هستند، آن را عملی کنیم.»

ISS به‌عنوان پروژه مشترک ناسا و شرکای غربی آن که شامل کانادا، اروپا و ژاپن می‌شود، از سال 1998 درحال گردش به دور زمین است. به گفته ناسا، روسیه که دیگر شریک این پروژه محسوب می‌شود، تنها تا سال 2028 قصد فعالیت در آن را دارد.

اظهارات باورسوکس درحالی بیان شده است که هم‌اکنون در مورد بودجه ناسا و میزان سرمایه‌ای که این سازمان برای حمایت از پروژه‌های مربوط به ایستگاه‌های فضایی تجاری در اختیار دارد، نگرانی‌هایی در میان فعالان صنعت هوافضا مطرح است. برخی نگران این موضوع هستند که فشارهای ناشی از کمبود بودجه، ناسا را مجبور به کاهش بودجه ایستگاه‌های فضایی تجاری و تمدید فعالیت ISS پس از سال 2030 کند.

چین بزرگ‌ترین کاندید جایگزینی ایستگاه فضایی بین المللی

چین ازجمله کشورهایی بوده که در چند وقت گذشته ایستگاه فضایی خود با نام تیانگونگ را توسعه داده است. اخیراً در گزارشی گفته شد که با توجه به اینکه ایستگا‌ه فضایی بین‌المللی (ISS) به پایان چرخه فعالیت خود در دهه 2030 نزدیک می‌شود، چین با هدف جایگزینی ایستگاه فضایی بین‌المللی، قصد دارد طی چند سال آینده، اندازه ایستگاه فضایی خود را افزایش دهد و تعداد ماژول‌های آن را از سه به شش عدد برساند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • itookan
    itookan | ۱۵ آبان ۱۴۰۲

    این ایستگاه فضایی دقیقا چیکار میکنه؟
    ممما فقط میشنویم فضانوردا میرن تعمیرش میکنن. آچارشون رو هم تو فضا گم میکنن!
    آخرش هم تا ۲۰۳۰ کاربری داره

مطالب پیشنهادی