ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خورشید
نجوم و فضا

پرده‌برداری از زیبایی‌های پنهان خورشید: تصاویر خیره‌کننده قدرتمندترین تلسکوپ خورشید‌ی جهان

در این تصاویر خیره‌کننده شاهد لکه‌های خورشیدی و همچنین مناطق آرام سطح خورشید هستیم.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۲:۳۰

قدرتمندترین تلسکوپ خورشید‌ی جهان، یعنی «دانیل ک. اینوی» (Daniel K. Inouye یا DKIST)، با کمک یکی از سنسورهای نسل اول خود (VBI) هشت عکس خیره‌کننده را منتشر کرده است که برخی زیبایی‌های پنهان خورشید مانند لکه‌های خورشید‌ی و مناطق آرام آن را نشان می‌دهند.

لکه‌های خورشید‌ی به لایه‌های سطحی خورشید گفته می‌شود که در این تصاویر به شکل نواحی سیاه رنگ دیده می‌شوند. در این نواحی، میدان‌های مغناطیسی بسیار قدرتمندی وجود دارند که اغلب به بزرگی زمین یا حتی بزرگ‌تر از آن هستند. این میدان‌های مغناطیسی می‌توانند حوادث انفجاری ناشی از طوفان‌های خور‌شیدی مانند شعله‌ها و خروج جرم از تاج خو‌رشیدی (CME) را ایجاد کنند. همچنین این حوادث بر هلیوسفر، بیرونی‌ترین لایه اتمسفر خورشید، تأثیر می‌گذارند و ممکن است بر زمین و زیرساخت‌های مهم نیز تأثیرگذار باشند.

تصاویر تلسکوپ خورشیدی اینوی

این تصویر ساختارهای ظریف یک لکه خورشیدی را در فوتوسفر نشان می‌دهد

در این تصاویر همچنین مناطق آرام خورشید نیز دیده می‌شوند. آن‌ها الگوهای رنگارنگی از پلاسمای داغ را به نمایش می‌گذارند که به‌سمت بالا حرکت می‌کنند و توسط خطوط خنک‌تر و مواجی از پلاسمای خورشید‌ی احاطه شده‌اند. این رشته‌های کوچک تیره و کشیده در کروموسفر، لایه اتمسفر بالای فتوسفر که تصور می‌شود از تجمع میدان مغناطیسی در یک مقیاس کوچک تشکیل شده است، دیده می‌شوند.

در این تصویر ساختار ظریف مناطق آرام خورشید در سطح یا فوتوسفر آن مشاهده می‌شود

توانایی خارق‌العاده تلسکوپ خورشید‌ی Daniel K. Inouye برای ثبت داده‌ها با جزئیات فوق‌العاده، تاکنون باعث شده است دانشمندان اطلاعات بسیار زیادی درباره خورشید کسب کنند و بتوانند میدان مغناطیسی آن و مکانیسم‌های ایجاد طوفان‌های خورشید‌ی را از نزدیک بررسی کنند.

مرکز داده تلسکوپ خو‌رشیدی DKIST به‌طور مداوم کالیبره می‌شود و داده‌هایی را برای محققان و عموم مردم ارسال می‌کند. تصاویری که اخیراً منتشر شده‌اند، تنها نمونه کوچکی از داده‌های عظیمی را که در چرخه اول فعالیت آن جمع‌آوری شده است، شامل می‌شوند. تلسکوپ خورشیدی دانیل ک. اینوی درحال‌حاضر با تمرکز بر یادگیری و انتقال، در مرحله راه‌اندازی عملیات خود (OCP) قرار دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی