ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دوربین نیکون برای مأموریت ماه ناسا
نجوم و فضا

همکاری نیکون و ناسا؛ برای مأموریت‌های ماه دوربین مخصوص ساخته می‌شود

این دوربین برای ثبت تصاویر در نور کم مناسب خواهد بود و باید در فضای خشن ماه دوام بیاورد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۸:۳۰

نیکون با ناسا برای ساخت دوربینی بدون آینه همکاری می‌کند. فضانوردان از این دوربین در طول مأموریت آینده آرتمیس 3 ناسا برای مستندسازی سفر به ماه استفاده خواهند کرد. ناسا و نیکون قصد دارند دوربینی به نام HULC را توسعه دهند که برای ثبت تصاویر در نور کم مناسب باشد و در فضای خشن ماه نیز دوام بیاورد.

براساس اعلام رسمی ناسا، شرکت نیکون در ساخت دوربینی برای استفاده در مأموریت آرتمیس 3 با آژانس فضایی ناسا همکاری خواهد کرد. دوربین HULC درواقع نسخه اصلاح‌شده Z9 نیکون خواهد بود که در تست‌های حرارتی، خلاء و تشعشع آزمایش خواهد شد. در دوربین جدید HULC، ناسا از کاورهایی حرارتی استفاده خواهد کرد تا از دوربین در برابر گردوغبار، دمای شدید و تشعشعات محافظت کند. همچنین برای آسان‌ترکردن تصویربرداری، دکمه‌های HULC اصلاح شده‌اند تا بتوان با دستکش فضانوردی آن‌ها را فشار داد.

نیکون و ناسا

دوربین نیکون برای مأموریت آرتمیس 3 ناسا

هدف ماموریت آرتمیس 3 که احتمالاً در سال 2026 انجام می‌شود، کاوش قطب جنوبی ماه است؛ منطقه‌ای از ماه که حاوی یخ‌آب در دهانه‌های آن است. شرایط نوری و دمایی شدید این منطقه مسائل فنی خاصی را برای تجهیزات آژانس‌های فضایی ایجاد می‌کند، به‌همین دلیل ساخت دوربین HULC از اهمیت خاصی برخوردار است.

به گفته نیکون، از زمان مأموریت آپولو 15 در سال 1971، دوربین‌های این شرکت بر روی تمام پروازهای فضایی دارای سرنشین وجود داشته است. بااین‌حال، دوربین‌های بدون آینه در آخرین‌باری که در مأموریت آپولو 17 در سال 1972 فضانوردان به ماه رفتند، وجود نداشتند. فضانوردان درعوض از دوربین‌های اصلاح‌شده و بدون نمایاب یا Viewfinder استفاده می‌کردند.

حالا HULC دارای نمایاب است و با قابلیت‌های نیکون Z9، فضانوردان آرتمیس این امکان را خواهند داشت که هم عکس و هم ویدیو را در یک دستگاه ضبط کنند. پیش‌ازاین اعضای خدمه آپولو مجبور بودند از دوربین‌های جداگانه برای عکاسی و فیلم‌برداری استفاده کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی