ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کاوشگر ماه ادیسه
نجوم و فضا

کاوشگر Intuitive Machines هنگام فرود روی ماه واژگون شده است

کاوشگر اودیسئوس هنگام فرود روی سطح ماه منحرف و واژگون شده است.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۵ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۰

کاوشگر ماه اودیسئوس که چند روز پیش با موشک فالکون 9 اسپیس‌ایکس به فضا پرتاب شده بود، روی سطح قمر زمین فرود آمد. اما حالا شرکت سازنده این کاوشگر می‌گوید که اودیسئوس هنگام فرود به منطقه قطب جنوب ماه به پهلوی خود واژگون شده است. بااین‌حال، با توجه به داده‌هایی که از فرودگر دریافت می‌شود، به‌نظر می‌رسد که بیشتر ابزارهای علمی آن سالم هستند.

براساس گزارش BBC، منطقه‌ای که اودیسئوس در آن فرود آمد، در نزدیکی دهانه مالاپرت A نزدیک به قطب جنوبی ماه است. این منطقه دهانه‌های زیادی دارد، اما به این دلیل برای کاوش انتخاب شد که دانشمندان معتقدند سرشار از آب یخ‌زده است.

واژگونی فرودگر ماه اودیسئوس

«استیو آلتموس»، مدیرعامل شرکت Intuitive Machines، می‌گوید داده‌ها نشان دادند که این فضاپیما پس از گیرکردن یکی از پایه‌هایش به یک صخره، کج و واژگون شده است. این فرودگر با سرعت 10 کیلومتر بر ساعت به‌سمت پایین و حدود 3.5 کیلومتر بر ساعت موازی با سطح، روی ماه فرود آمد که پس از آن دچار انحراف شد. کارشناسان هنوز دقیقاً نمی‌دانند چه حادثه‌ای سبب این انحراف و واژگونی شده است و در تلاش هستند تا تصاویر این کاوشگر را بازیابی کنند.

کاوشگر ادیسه در ماه

آلتموس می‌گوید تنها یک قطعه از محموله اودیسئوس در سمتی از فضاپیما قرار دارد که حالا با واژگونی رو به پایین قرار گرفته است، این محموله یک قطعه هنری است و به یکی از مشتریان این شرکت تعلق دارد. به‌طورکلی، این فضاپیما در وضعیت پایداری قرار دارد و پنل‌های خورشیدی آن نور خورشید را می‌گیرند و باتری‌های آن را به‌طور کامل شارژ می‌کنند. درحال‌حاضر برخی محموله‌های فناوری ناسا برای بررسی مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.

پیش‌ از این حادثه، سیستم ناوبری اودیسئوس نیز دچار مشکل شده بود و تصمیم گرفته شد که از سیستم جایگزین ناسا به نام NDL استفاده شود. مهندسان برای آنکه بتوانند سیستم ناوبری را روی NDL تنظیم کنند، می‌بایست یک عملیات هک را شروع می‌کردند تا داده‌های NDL را فعال کنند و این مأموریت را از شکست نجات دهند. این هک درنهایت کارساز شد و فضاپیما به سطح ماه رسید.

از زمان مأموریت آپولو 17 در سال 1972، هیچ فضاپیمای دیگری از ایالات‌متحده روی ماه فرود نیامده است و اودیسئوس اولین فضاپیمای تجاری است که به سطح قمر زمین می‌رسد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی