ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سیاه چاله مرکزی راه شیری
نجوم و فضا

چرخش سریع سیاه‌چاله مرکز کهکشان راه شیری فضا-زمان را به‌شدت خم کرده است

سرعت چرخش این سیاه‌چاله چنان زیاد است که بافت فضا-زمان را به یک توپ فوتبال آمریکایی شبیه کرده است.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

اخترشناسان می‌گویند سیاه‌چاله‌ای عظیم در مرکز کهکشان راه شیری وجود دارد که سرعت چرخش زیاد آن باعث شده است بافت فضا-زمان به شکل یک توپ فوتبال آمریکایی درآید. نام این سیاهچاله Sgr A است و جرمی در حدود 4 میلیون برابر خورشید دارد.

اخترشناسان در مقاله خود به بررسی سرعت چرخش سیاه‌چاله پرجرمی که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد، پرداختند. آن‌ها از داده‌های پرتو ایکس رصدخانه چاندرا و داده‌های رادیویی آرایه بسیار بزرگ (VLA) برای محاسبه سرعت چرخش سیاه‌چاله Sgr A استفاده کردند. مطالعه آن‌ها نشان داد که سرعت زاویه‌ای سیاهچاله حدود 60 درصد سرعت نور و تکانه زاویه‌ای آن حدود 90 درصد سرعت نور است.

سیاه‌چاله

سرعت بسیار زیاد چرخش سیاه‌چاله Sgr A و تأثیرات آن

براساس نظریه نسبیت عام اینشتین، جرم فضا-زمان را خم می‌کند؛ درواقع فضا-زمان همانند یک پارچه چهاربعدی جهان را فرا گرفته است و ما اثر آن را به‌صورت گرانش تجربه می‌کنیم. این پارچه با کوچک‌ترین جرم نیز خم می‌شود‌ حتی شما نیز اکنون فضا-زمان را کمی خم کرده‌اید، اما با توجه به اجرام بسیار عظیم مانند سیاهچاله‌ها یا کل کهکشان‌ها، میزان خم‌شدن فضا-زمان در جرم‌های کوچک چندان ملموس نیست.

وقتی اجرام عظیم صفحه فضا-زمان را خم کنند، اتفاقات عجیب‌وغریبی می‌افتد. برای مثال، جرم کهکشان‌ها می‌تواند فضا-زمان را به عدسی‌هایی تبدیل کند که می‌توان از خلال آن فضای دوردست کیهان را دید و یا برخورد بین سیاه‌چاله‌ها و ستارگان نوترونی موج‌هایی را در سراسر کیهان ایجاد می‌کند. اکنون اخترشناسان دریافته‌اند که سیاه‌چاله عظیم مرکز کهکشان راه شیری اتفاقات عجیبی را در صفحه فضا-زمان رقم می‌زند.

سیاهچاله پرجرم Sgr A به‌قدری سریع می‌چرخد که وقتی از یک طرف به آن نگاه کنیم، فضا-زمان در اطراف آن به شکل یک توپ فوتبال آمریکایی دیده می‌شود. البته این چرخش پرسرعت عواقبی نیز دارد. چرخش Sgr A مقدار زیادی انرژی ایجاد می‌کند که می‌تواند باعث خروج مواد از اطراف سیاهچاله شود. این سیاه‌چاله البته در گذشته فعال‌تر بوده و ممکن است در آینده به فعالیت سابق خود برگردد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی