ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: کشف خندق‌ها در مریخ

خندق‌ها و دیگر رگه‌های تیره روی سطح مریخ که به‌عنوان خطوط شیب‌دار مکرر شناخته می‌شوند، ممکن است حاوی آب نمک بسیار شور باشند.

۲۲ ژوئن ۲۰۰۰، ناسا شواهد احتمالی وجود آب مایع در مریخ را اعلام کرد. دانشمندان داده‌های فضاپیمای ناسا را مورد تجزیه‌وتحلیل قرار دادند و آنچه را که به نظر می‌رسید خندق‌هایی بود که از جریان آب تشکیل شده‌ بود، پیدا کردند.

آنها همچنین آوار و رسوبات گلی را که این جریان‌ها از خود به جا گذاشته‌ بودند، پیدا کردند. فضاپیماهای روی سیاره و اطراف آن قبلاً شواهدی را دیده بودند که حدس می‌زدند اقیانوس‌های عظیمی از آب در مریخ مدت‌ها پیش وجود داشته‌ است. بااین‌وجود محققان تأیید نکردند که آب مایع هنوز در این سیاره وجود دارد.

تصویری از خندق‌های سطح مریخ

آنها یخ آب را در قطب شمال و جنوب مریخ یافته‌اند. خندق‌ها و دیگر رگه‌های تیره روی سطح مریخ که به‌عنوان خطوط شیب‌دار مکرر شناخته می‌شوند، ممکن است حاوی آب نمک بسیار شور باشند. اما تاکنون هیچ داده‌ واقعی، وجود آب مایع را در هیچ نقطه‌ای از سطح مریخ تأیید نکرده‌ است.

محققان مطمئن نیستند، ولی آن‎ها عقیده دارند که مکانیسمی که نیازمند آب نیست عامل این ماجرا است. تئوری که در این زمینه مطرح شد، این است که فرآیند حرارت و انجماد یخ کربن‌ دی‌اکسید به‌صورت دائم در طول بیش از میلیون سال و حتی درحال‌حاضر، در این ماجرا دخیل است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی