ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فالکون 9
نجوم و فضا

اسپیس‌ایکس رکورد خود را ارتقا داد؛ 20 بار استفاده از یک راکت فالکون 9 [تماشا کنید]

قابلیت استفاده مجدد از موشک‌ها بخش مهمی از برنامه ایلان ماسک برای مستعمره‌کردن مریخ محسوب می‌شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۸:۰۰

اسپیس‌ایکس بار دیگر رکورد استفاده مجدد از یک موشک خود را شکست. روز گذشته، شرکت فضایی متعلق به ایلان ماسک با موشک فالکون 9 خود 23 ماهواره استارلینک را از ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال فلوریدا به مدار زمین پرتاب کرد. طبق توضیحات اسپیس‌ایکس، در جریان این مأموریت، این موشک فالکون 9 بیستمین پرتاب خود را تجربه کرده است که نقطه عطف جدیدی درزمینه استفاده مجدد از یک موشک محسوب می‌شود.

اسپیس‌ایکس توضیح می‌دهد که اولین مرحله فالکون 9 در جریان این پرتاب، پس از گذشت حدود 8.5 دقیقه روی کشتی بدون خدمه A Shortfall of Gravitas که در اقیانوس اطلس در سواحل فلوریدا مستقر بود، فرود آمد.

پرتاب موشک فالکون 9

درهمین‌حال، مرحله دوم فالکون 9 به حمل 23 ماهواره استارلینک به مدار پایین زمین (LEO) ادامه داد. طبق برنامه‌ریزی اسپیس‌ایکس، قرار بود این فضاپیما حدود 65.5 دقیقه پس از بلند‌شدن در LEO مستقر شود.

ایلان ماسک با برنامه‌های بلندپروازانه، می‌خواهد برای نجات بشریت در آینده به مریخ سفر کند. قابلیت استفاده مجدد از موشک‌ها بخش مهمی از این برنامه است که به کاهش هزینه پرواز‌های فضایی و همچنین افزایش سرعت آن کمک می‌کند. به‌ همین دلیل این شرکت به‌طور مداوم درحال ثبت رکوردهای جدید درزمینه استفاده مجدد است.

بوستر فالکون 9 در دسامبر سال 2023 توانسته بود به نقطه عطف قبلی خود (انجام 19 پرواز) دست پیدا کند و سپس در فوریه و مارس 2024 نیز این روند تکرار شد.

اسپیس‌ایکس تاکنون در سال جاری میلادی 38 مأموریت مداری انجام داده است. بیشتر آن‌ها به ساخت صورت فلکی پهن‌باند استارلینک اختصاص داده شده‌اند که درحال‌حاضر از حدود 5650 ماهواره تشکیل شده است. هفته گذشته نیز این شرکت 23 ماهواره استارلینک را به فضا پرتاب کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی