ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آمازون و اسپیس ایکس
نجوم و فضا

همکاری دو رقیب؛ اسپیس‌ایکس بخشی از ماهواره‌های آمازون را به مدار می‌برد

آمازون اعلام کرد که برای پروژه کویپر از موشک فالکون 9 اسپیس‌ایکس به‌منظور سه پرتاب ماهواره در سال 2025 استفاده خواهد کرد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۱ آذر ۱۴۰۲ | ۱۴:۳۰

موشک فالکون 9 اسپیس ایکس برخی از ماهواره‌های اینترنتی پروژه کویپر آمازون را در سال 2025 به فضا خواهد فرستاد. آمازون درواقع از یکی از بزرگ‌ترین رقبای خود برای انتقال ماهواره‌های اینترنتی پروژه کویپر به فضا کمک می‌گیرد. آمازون اعلام کرد که این شرکت از موشک فالکون 9 اسپیس ایکس برای سه پرتاب در سال 2025 استفاده خواهد کرد.

براساس اعلامیه آمازون، این شرکت برای استقرار ماهواره‌های پروژه کویپر در سه پرتاب از موشک اسپیس ایکس بهره خواهد برد. آمازون در پروژه کویپر می‌خواهد ماهواره‌‌های خود را در مدار پایین زمین قرار دهد تا درنهایت بتواند اتصال اینترنت را برای کاربران سراسر جهان فراهم کند. آمازون اولین ماهواره‌های آزمایشی پروژه کویپر را در ماه اکتبر (مهرماه 1402) به فضا پرتاب کرد و موفق شد به این سرویس اینترنت متصل شود و یک تماس ویدیویی دوطرفه برقرار کند. بااین‌حال، هنوز هم باید با استارلینک اسپیس ایکس که تاکنون حدود 5000 ماهواره را در مدار مستقر کرده است، رقابت جدی و مستمر داشته باشد.

رقابت و همکاری آمازون با اسپیس ایکس

با وجود رقابت بین این دو شرکت، عجیب نیست که آمازون از موشک فالکون 9 اسپیس ایکس برای پرتاب آینده خود استفاده کند. براساس گزارش قبلی وال استریت ژورنال، شرکت‌های ماهواره‌ای و سازمان‌های دولتی به‌شکل فزاینده‌ای به موشک‌های قابل استفاده مجدد اسپیس ایکس برای پرتاب‌های ثابت و ارزان‌تر متکی شده‌اند. شرکت ایلان ماسک تنها در شش‌ماهه اول سال 2023 حدود 88 درصد پروازها را تأمین کرده است.

بااین‌حال، اکثر ماهواره‌های آمازون همچنان توسط شرکت‌های بلو اوریجین، آریان اسپیس و ULA حمل خواهند شد. این شرکت در سال گذشته قرارداد 83 پرتاب را با این سه کمپانی منعقد کرد و می‌گوید با این پرتاب‌ها اکثر ماهواره‌های خود را به فضا خواهد فرستاد. آمازون برنامه‌ریزی کرده است که 3236 ماهواره را به فضا بفرستد. این شرکت قصد دارد ماهواره‌های پروژه کویپر بیشتری را در نیمه اول سال 2024 در مدار مستقر کند و آزمایش بتا را از اواخر سال آینده میلادی آغاز خواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی