ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارشیپ
نجوم و فضا

سومین پرتاب آزمایشی استارشیپ با موفقیت انجام شد [تماشا کنید]

موشک اسپیس ایکس در ساعت 16:55 (به وقت ایران) به آسمان پرتاب شد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۷:۴۱

اسپیس‌ایکس کمی پیش سومین آزمایش مداری موشک استارشیپ (Starship) خود را انجام داد.

موشک اسپیس ایکس در ساعت 16:55 (به وقت ایران) روز پنجشنبه 24 اسفندماه به آسمان پرتاب شد. در طول این پرتاب، بوستر Super Heavy استارشیپ پس از گذشت نزدیک به 7 دقیقه درحال بازگشت به زمین بود که ناگهان ارتفاع آن به صفر رسید و هنوز اطلاعی از سرنوشت آن در دست نیست. استارشیپ در زمان نوشتن این مطلب در فضا درحال حرکت است و نهایتاً دوباره بر فراز اقیانوس هند فرود خواهد آمد.

پرتاب سومین ماموریت آزمایشی استارشیپ

موشک غول‌پیکر استارشیپ با ارتفاع بیش از 120 متری خود، از دو مرحله تشکیل شده است. مرحله اول که به‌عنوان «Starship» شناخته می‌شود و قابل استفاده مجدد است و مرحله دوم که یک بوستر با نام Super Heavy است. استار‌شیپ درحال‌حاضر بزرگ‌ترین و قدرتمندترین موشک محسوب می‌شود و هدف نهایی آن کمک به فضانوردان برای سفر به ماه و درنهایت مریخ است.

اولین مأموریت استار‌شیپ در آوریل سال 2023 انجام شد. در این پرتاب پس از اینکه دو مرحله موشک از یکدیگر جدا نشدند، استار‌شیپ چهار دقیقه پس از انفجار منفجر شد. پرواز آزمایشی دوم موشک در نوامبر 2023 رخ داد و موفقیت‌آمیزتر بود، به‌طوری که دو مرحله موشک طبق برنامه از یکدیگر جدا شدند. البته، حدود هشت دقیقه پس از دومین پرتاب، موشک در حین تخلیه اکسیژن مایع دوباره منفجر شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی