ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

آمریکا: هواپیمای فضایی مرموز چین یک شیء ناشناخته را در مدار رها کرده است

اطلاعات دقیقی درباره این هواپیما یا شیء رمزآلود چینی در دسترس نیست.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۶ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

هواپیمای فضایی چین پس از 9 ماه حضور در مدار، برای دومین‌بار فرود آمد تا موفقیتی دیگر را برای صنعت فضاپیماهای چندبار‌مصرف این کشور به ارمغان بیاورد. بااین‌حال، آمریکا می‌گوید این هواپیما شیء مرموزی را در مدار رها کرده که ماهیت آن هنوز ناشناخته است.

به گزارش Space.com، کارشناسان می‌گویند هواپیمای چینی‌ها شبیه به بوئینگ X-37B است و ازاین‌رو، بدون سرنشین به‌نظر می‌رسد. این هواپیما احتمالاً اولین‌بار در ماه سپتامبر 2020 پرواز کرده بود و بعد از دو روز به زمین بازگشت. حالا مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل واشنگتن (CSIS) می‌گوید یک شیء ناشناخته هم از این پرنده رها شده است.

البته ظاهراً ماه‌ها از زمان رهاسازی این شیء می‌گذرد و حالا که این هواپیما به زمین بازگشته، این مسئله مورد‌توجه قرار گرفته است. CSIS می‌گوید شیء مذکور در حوالی ماه اکتبر در مدار رها و در ماه ژانویه ناپدید شد. اما یک بار دیگر در ماه مارس شاهد خودنمایی دوباره این شیء در رادارهای ردیابی ماهواره‌ها بودیم.

بوئینگ X-37B
هواپیمای محرمانه بوئینگ X-37B که احتمالاً منبع الهام هواپیمای فضایی چین بوده است.

هواپیمای چین می‌تواند یک بازوی رباتیک رهاسازی داشته باشد

کارشناسان باور دارند که هواپیمای چین دارای قابلیتی برای رهاسازی ماهواره‌هاست و این قابلیت می‌تواند یک بازوی رباتیک باشد. «جاناتان مک‌دوول»، اخترفیزیکدان مرکز اخترفیزیک هاروارد و اسمیتسونین می‌گوید: «[چینی‌ها] در حوزه‌های مختلفی ازجمله برای ساخت ایستگاه فضایی چین، ساعات زیادی مشغول کار با بازوهای رباتیک بوده‌اند.»

اگر هواپیمای مذکور واقعاً بازوی رباتیک داشته باشد، شاید کاربرد اصلی آن تعمیر ماهواره‌ها یا حذف زباله‌های فضایی باشد. اما نمی‌توان کاربردهای نظامی را هم نادیده گرفت. بااین‌وجود، اطلاعات بسیار کمی از این پرنده در دسترس است و نمی‌دانیم که چینی‌ها چه اهدافی را با آن دنبال می‌کنند یا چه قابلیت‌هایی را روی این هواپیما قرار داده‌اند.

متخصصان می‌گویند معرفی بوئینگ X-37B در سال 2010 نگرانی‌هایی را درباره کاربردهای نظامی این هواپیما در داخل دولت چین به‌وجود آورده بود. درنتیجه ممکن است که پکن هم به‌دنبال توسعه هواپیمایی با کارکردهای مشابه باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی