ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اجاره کارت سوخت
اخبار خودرو

بازار اجاره کارت سوخت رونق گرفته است

طی چندماه گذشته و همزمان با ایجاد محدودیت‌های بیشتر در زمینه سوخت‌گیری، بازار خرید، فروش و اجاره کارت سوخت رونق گرفته است.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۴ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۳:۴۵

طی چند ماه گذشته و هم‌زمان با ایجاد محدودیت‌های بیشتر درزمینه سوخت‌گیری، بازار خرید، فروش و اجاره کارت سوخت رونق گرفته است. افرادی که مالک چند خودرو هستند یا خودروهای عمومی همانند تاکسی دارند، اقدام به اجاره کارت سوخت به‌صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و سالیانه می‌کنند.

همچنین بخوانید: خریدوفروش کارت سوخت رونق گرفت؛ واکنش مردم به تصمیمات وزارت نفت

قیمت کارت سوخت برای خرید یا اجاره با توجه به نوع خودرو، سهمیه سوخت و مدت زمان اجاره متغیر است. به‌عنوان مثال فردی کارت سوخت خود را برای ۳ سال به مبلغ ۱۰ میلیون تومان اجاره می‌دهد. حتی فروش دائمی کارت سوخت هم با قیمت ۲۰ میلیون تومان دیده می‌شود. پیش از این و در تاریخ هجدهم فروردین‌ماه 1403، در مطلبی از بخش خودرو دیجیاتو به مسئله خرید و فروش کارت سوخت پرداخته بودیم.

قیمت اجاره کارت سوخت در پلتفرم‌های آنلاین، خرداد 1403:

آگهیتوضیحاتقیمت
کارت سوخت سواری200 لیتر ذخیره، ماهانه 60 لیتر سهمیه25 میلیون تومان
کارت سوخت سواریفاقد ذخیره، 60 لیتر سهمیه ماهانه3 میلیون تومان
کارت سوخت موتورسیکلتفروش دائمی2 میلیون تومان
کارت سوخت سواریفاقد ذخیره، 60 لیتر سهمیه ماهانهاجاره ۳ سال ۱۰ میلیون تومان فروش دائمی ۲۰ میلیون تومان
کارت سوخت موتورفاقد ذخیره، سهمیه ماهانه8 میلیون تومان
اجاره کارت سوخت

یکی از دلایلی که باعث رونق گرفتن بازار خرید و فروش کارت سوخت می‌شود، محدودیت در ارائه بنزین کارت سوخت جایگاه‌ها است. پس از جمع‌آوری کارت سوخت جایگاه‌ها، اکثر پمپ‌بنزین‌ها اکنون تنها یک کارت سوخت در اختیار دارند. سهمیه کارت سوخت جایگاه‌ها ساعت 24 هر شب شارژ می‌شود اما به‌دلیل تقاضای بالا، معمولاً تا پیش از ساعت 12 ظهر به پایان می‌رسد. تقاضای سایر رانندگانی که فاقد کارت سوخت هستند یا سهمیه ماهانه آن‌ها به پایان رسیده است، از راه اجاره کارت سوخت پاسخ داده می‌شود.

نهادهای مسئول تاکنون برنامه آنلاین شدن درخواست کارت سوخت را اجرایی نکرده‌اند. زمان صدور کارت سوخت جدید برای خودروها حدود دو ماه به طول می‌انجامد و در این مدت راه دیگری به جز استفاده از بنزین آزاد وجود ندارد. کاهش سهمیه بنزین آزاد و محدودیت‌های گسترده در موضوع سوخت‌گیری در کنار زمان طولانی صدور کارت سوخت، باعث به دردسر افتادن بسیاری از مالکان خودروها شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی