ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

واردات بنزین
اخبار خودرو

واردات بنزین به کشور آغاز شده است

بنابر اظهارات یک نماینده مجلس، واردات بنزین به کشور آغاز شده است و هم‌اکنون 30 میلیون لیتر بنزین به‌صورت روزانه وارد کشور می‌شود.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۸ مهر ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

افزایش مصرف بنزین طی ماه‌های اخیر باعث شده است تا اخبار این حوزه بیشتر از گذشته در رسانه‌ها مشاهده شوند. افزایش مصرف و ناتوانی پالایشگاه‌ها در تأمین بنزین داخلی، باعث شده است تا واردات بنزین به کشور صورت گیرد. براساس گفته‌های «کاظم دلخوش اباتری»، نماینده مجلس، روزانه 30 میلیون لیتر بنزین به کشور وارد می‌شود. با توجه به اینکه مصرف بنزین کشور روزانه بیش از 100 میلیون لیتر است، اکنون حدود یک‌سوم نیاز کشور به بنزین از طریق واردات تأمین می‌شود.

واردات بنزین برای خودروهای پرمصرف و فرسوده

دلیل اصلی افزایش بنزین کشور در سالیان اخیر، افزایش تعداد خودروها و حجم سفرها بوده است. اکثر خودروهای ایرانی همچنان با فناوری‌های قدیمی متعلق به دو یا سه دهه پیش تولید می‌شوند، ازاین‌رو میانگین مصرف سوخت آن‌ها نسبت به خودروهای استاندارد جهانی بالاتر است. در کنار این مسئله، حجم روبه‌رشد خودروهای فرسوده خطر دیگری برای سیستم توزیع سوخت کشور است. برنامه‌های نوسازی خودروهای فرسوده به‌صورت نامنظم اجرا می‌شود و ازاین‌رو تأثیر چشمگیری بر کاهش میزان مصرف سوخت خودروها نداشته‌اند.

همچنین بخوانید: واردات بنزین یا مدیریت مصرف؛ 35 میلیون لیتر کمبود سوخت چطور جبران می‌شود؟

در سوی دیگر، برنامه‌های دولت‌ها تنها بر مدیریت مصرف بنزین تمرکز کرده‌اند. یکی از برنامه‌های پیشنهادی جدید، تخصیص سهمیه بنزین به افراد است. این طرح با مخالفت نمایندگان مجلس روبه‌رو شده، چرا که در شرایط کمبود سوخت، میزان سهمیه تخصیص‌یافته به افراد را افزایش می‌دهد. این طرح به‌صورت آزمایشی در برخی استان‌ها اجرا شده است اما تاکنون شاهد اجرای نهایی آن نبوده‌ایم. تخصیص سهمیه بنزین به کارت بانکی نیز یکی دیگر از راهکارهای پیشنهادی برای مدیریت مصرف سوخت در کشور است.

مسائل مربوط به حوزه مصرف بنزین در طول شش ماه نخست سال بخش قابل‌توجهی از اخبار رسانه‌ها را به خود اختصاص داده بودند. بااین‌حال، انتظار داریم پس از پایان تابستان و کاهش سفرها، مصرف بنزین نیز کاهش یابد. بنابراین مسائلی از قبیل واردات بنزین یا تغییرات در سیستم سهمیه‌بندی تا ایام نوروز 1403 به فراموشی سپرده خواهند شد تا بار دیگر با افزایش مصرف، مطرح شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی