ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

واردات اتوبوس کارکرده
اخبار خودرو

واردات اتوبوس کارکرده آزاد شد

با اعلام «محمد مخبر» معاون اول رییس جمهور، واردات اتوبوس کارکرده بین‌شهری با عمر کمتر از 5 سال مجاز شد.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۲۰:۳۰

با اعلام «محمد مخبر» معاون اول رییس جمهور، واردات اتوبوس کارکرده بین‌شهری با عمر کمتر از 5 سال مجاز شد. به‌گزارش خبرگزاری ایرنا، معاون اول رئیس جمهور تصویب‌نامه ۱۶ اردیبهشت هیأت وزیران در خصوص مجاز‌بودن ثبت سفارش واردات اتوبوس بین‌شهری تا سقف ۲ هزار دستگاه با عمر کمتر از ۵ سال را به وزارت‌خانه‌های راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، کشور و امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی ابلاغ کرد.

مطابق این مصوبه، به‌منظور توسعه حمل‌و‌نقل عمومی مسافر، تنظیم بازار و ارائه خدمات بهینه به زائران اربعین حسینی (ع)، ثبت سفارش واردات اتوبوس‌های بین‌شهری در صورت تأیید وزارت راه و همچنین تأمین خدمات پس از فروش و قطعات با تأیید وزارت صمت مجاز است. سود بازرگانی واردات اتوبوس‌های بین‌شهری برای مسافران اربعین حسینی (ع) با تأیید وزارت کشور مشمول تخفیف ۵۰ درصدی می‌شود.

تاثیرات واردات اتوبوس کارکرده

طی ماه‌های گذشته شاهد انتشار اخبار ناگواری در مورد سیستم حمل‌ونقل مسافری ایران بودیم. تعداد اتوبوس‌های فعال بین‌شهری در طی دو سال به نصف کاهش یافت. این مسئله باعث شده است تا مسافران برای جابه‌جایی به مشکل برخورد کنند. از سوی دیگر تولیدکنندگان اتوبوس بین‌شهری در کشور نیز تیراژ تولید اندکی دارند و روز‌به‌روز از این تیراژ کاسته می‌شود. تنها راه موجود برای جبران نیاز کشور در شرایط فعلی، واردات اتوبوس کارکرده از منابع خارجی است.

واردات اتوبوس کارکرده

حدود پنج سال از آغاز طرح واردات کامیون‌های دست‌دوم اروپایی به کشور می‌گذرد. در این مدت شاهد ورود هزاران دستگاه کامیون و کشنده اروپایی از برندهای معتبر به کشور بودیم. در سوی مقابل تولیدکنندگان داخلی نیز با افزایش تنوع محصولات خود، سعی کردند تا با خودروهای اروپایی رقابت کنند. اکنون انتظار داریم تا واردات اتوبوس کارکرده، باعث افزایش تحرک خودروسازان داخلی در تولید اتوبوس شود. هم‌اکنون سه شرکت عقاب افشان، ایران‌خودرو دیزل و سروش دیزل در زمینه تولید اتوبوس بین‌شهری فعالیت دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Rezahan
    Rezahan | 2 هفته قبل

    هر دولت
    با سرعت بیشتری مملکت رو به عقب میبره

مطالب پیشنهادی