ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قیمت اکتان
اخبار خودرو

نگاهی به قیمت اکتان در بازار؛ جایگزین گران بنزین سوپر + جدول تیرماه 1403

افزایش خودروهای مجهز به پیشرانه توربوشارژر از یک‌سو و کمبود بنزین سوپر در جایگاه‌ها از سوی دیگر، باعث شده است تا مالکان خودروهای جدید به خرید اکتان و استفاده از آن علاقمند شوند. البته قیمت ...

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۹ تیر ۱۴۰۳ | ۲۰:۳۰

از سویی، افزایش خودروهای مجهز به پیشرانه توربوشارژر و از سوی دیگر کمبود بنزین سوپر باعث شده مالکان خودروهای جدید به خرید اکتان و استفاده از آن علاقه‌مند شوند. البته قیمت اکتان به‌هیچ‌وجه با نرخ بنزین سوپر قابل‌‌مقایسه نیست اما در شرایط فعلی نیز راهی برای استفاده مفید از پیشرانه خودروها وجود ندارد. در این مطلب، قیمت اکتان را در بازار بررسی کردیم تا ببینیم هزینه موردنیاز برای حفظ موتور توربوشارژر در شرایط فعلی چقدر است!

محصولی که با نام اکتان می‌شناسیم، در واقع مکمل سوخت است. با اضافه‌کردن این ماده به باک سوخت و مخلوط شدن افزودنی‌های آن با بنزین موجود در باک خودرو، عدد اکتان بنزین افزایش می‌یابد. افزایش عدد اکتان بنزین موجود در باک، به این معناست که سوخت مورداستفاده در اتومبیل شما کیفیت بالاتری دارد.

پیشرانه‌های توربوشارژر جدید برای فعالیت صحیح به سوخت با استاندارد یورو 5 نیاز دارند. عدد اکتان این سوخت 95 است، درحالی‌که عدد اکتان بنزین معمولی عرضه شده در کشور بین 85 تا 90 است. عدد اکتان 95 فقط در بنزین سوپر باکیفیت وجود دارد؛ بنابراین صرف مبلغی برای پرداخت قیمت اکتان و افزایش کیفیت سوخت مصرفی تنها راه پیش‌ روی مالکان خودروهای مجهز به موتور توربوشارژر است.

جدول قیمت اکتان در بازار، تیرماه 1403:

نام محصولقیمت
اکتان بوستر کاسپین مدل A01109 هزار تومان
اکتان گاموت330 هزار تومان
اکتان بوستر فرشتارکر427 هزار تومان
اکتان بوستر مکمل سوخت خودرو کاسپین1 میلیون و 650 هزار تومان
مکمل بنزین اکتان بوستر انرژی درایو زادو615 هزار تومان
قیمت اکتان

باید توجه کرد که استفاده مداوم از بنزین معمولی در موتورهای توربوشارژر نسل جدید باعث کاهش راندمان آن‌ها در طولانی‌مدت می‌شود. ایراداتی مانند ناک‌زدن و احتراق زودرس نیز در این موتورها به‌وفور دیده می‌شود. دلیل این موضوع ضریب تراکم بالای پیشرانه‌های توربوشارژر نسل جدید است. استفاده از بنزین معمولی در طولانی‌مدت باعث می‌شود این پیشرانه‌ها به مشکلاتی همچون شکستن پیستون‌ها یا یاتاقان‌زدن دچار شوند.

تعمیر موتور خودرو، به‌خصوص خودروهای چینی جدید، هزینه‌های چند ده میلیون تومانی برای مالک دارد؛ ازاین‌رو بهتر است با صرف هزینه‌ای بسیار کمتر از تعمیر موتور، مکمل اکتان مناسب برای استفاده در اتومبیل خود انتخاب کنید. باید توجه کرد که تا عرضه مجدد بنزین سوپر در جایگاه‌ها، راهی برای دسترسی به سوخت باکیفیت وجود ندارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی