ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تصادفات نوروز ۱۴۰۳
اخبار خودرو

آمار اولیه تلفات تصادفات نوروز ۱۴۰۳ اعلام شد؛ بیش از 800 کشته در جاده‌های کشور

براساس اعلام رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا، 813 نفر در تصادفات نوروز ۱۴۰۳ جان خود را از دست دادند.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۶ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۷:۰۰

طرح نوروزی پلیس راهور برای مدیریت ترافیک در جاده‌های کشور روز سه‌شنبه چهاردهم فروردین 1403 به پایان رسید. براساس اعلام سرهنگ «احمد شیرانی»، رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا، 813 نفر در تصادفات نوروز ۱۴۰۳ جان خود را از دست دادند.

طرح پلیس راهور برای نوروز 1403 از روز 24 اسفند 1402 آغاز شد و تا 14 فروردین 1403 ادامه داشت. در این مدت تمامی نیرو‌های پلیس در آماده‌باش کامل قرار داشتند و در سطح جاده‌ها مستقر شدند. البته با وجود پایان طرح نوروزی پلیس راهور، سفرها به پایان نرسیده است و همچنان امکان افزایش آمار کشته‌شدگان تصادفات نوروز 1403 وجود دارد. پلیس راهور نیز از آماده‌باش مأموران خود تا پایان هفته جاری و زمان پایان بازگشت مسافران نوروزی خبر داده است.

نگاهی به جزئیات تصادفات نوروز ۱۴۰۳ از زبان پلیس راهور

به گفته سرهنگ شیرانی، طی تعطیلات نوروز 1403 حدود صد هزار تصادف رانندگی رخ داده است. از میان 100 هزار تصادف رانندگی، 667 مورد آن به فوت منجر شده‌اند. البته این آمار مربوط به جان‌باختگان تصادفات نوروز 1403 در صحنه تصادف است. بنابراین آمار دقیق کشته‌شدگان حوادث نوروزی طی روزهای بعدی توسط پزشکی قانونی اعلام خواهد شد. بسیاری از مجروحان تصادفات رانندگی، متأسفانه در مراکز درمانی یا هنگام انتقال به بیمارستان جان خود را از دست می‌دهند.

تصادفات نوروز ۱۴۰۳

به گفته رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا، صد هزار فقره تصادفات نوروزی 1403 تعداد قابل‌توجهی مجروح نیز بر جای گذاشته است. از بین تمامی تصادفات نوروزی 1403، ۱۷ هزار و ۵۶ فقره تصادف جرحی به وقوع پیوسته است. بر اثر این تصادفات ۲۱ هزار و ۴۴۱ نفر دچار مصدومیت شدند. به گفته سرهنگ شیرانی، مصدومیت برخی از این افراد بسیار شدید و در حد قطع عضو بوده است. ۸۳ هزار و ۹۳۹ فقره از تصادفات نوروز ۱۴۰۳ نیز تنها منجر به خسارات مالی شدند و خسارت‌های جانی در پی نداشتند.

مهم‌ترین دلایل حوادث خودرویی در نوروز چه بوده‌اند؟

 سردار «محمدباقر سلیمی»، معاون عملیات پلیس راهور فراجا، درباره علل وقوع تصادفات نوروز 1403 به خبرنگاران گفت: «تحلیل تصادفات امسال نشان می‌دهد که ۴۴ درصد تصادفات به‌خاطر عدم توجه به جلو است. این مسئله ریشه در خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان دارد و ادامه رانندگی با این شرایط منجر به وقوع تصادفات می‌شود. ۲۰ درصد از تصادفات ناشی از عدم توانایی کنترل وسیله نقلیه است که این مسئله نیز ناشی از سرعت غیرمجاز است. هشت درصد از تصادفات، مربوط به سبقت غیرمجاز و انحراف و تجاوز به چپ در راه‌های دوطرفه است که باعث تصادفات بسیار شدید و پرتلفات می‌شود که این تخلفات نیز سومین علل تصادف‌های جاده‌ای است.»

سردار سلیمی در ادامه سخنانش افزود: «شش درصد از تصادفات ناشی از تغییر مسیر ناگهانی و عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، عدم رعایت حق تقدم‌ها و گردش‌ها است. درمجموع چهار عامل اصلی عدم توجه به جلو، عدم توانایی کنترل وسیله نقلیه، سبقت غیرمجاز و تغییر مسیر ناگهانی ۷۸ درصد علت تصادفات را شامل می‌شوند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی