ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مالیات تاکسی‌ها
اخبار خودرو

مالیات تاکسی‌ها با مدل 1402 صفر شد

براساس جدول مالیات عملکرد صاحبان مشاغل خودرویی در سال 1402، مالیات تاکسی‌ها با مدل 1402 صفر اعلام شده است.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۵ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۲:۳۰

براساس جدول مالیات عملکرد صاحبان مشاغل خودرویی در سال 1402، مالیات تاکسی‌ها با مدل 1402 صفر اعلام شده است. مالیات خودروهای بعدی نیز یک میلیون و 700 هزار تومان است. این جدول مالیات توسط رییس کل سازمان امور مالیاتی به ادارات کل امور مالیاتی کل کشور ابلاغ شده است. تاکسی‌های در نظر گرفته شده برای این معافیت شامل انواع تاکسی سواری، ون، و خودروهای مشابه هستند.

مالیات تاکسی‌ها در واقعیت صفر نیست!

ممکن است در ابتدا تصور کنید که مالیات تاکسی‌ها برای انواع مختلف این خودروها صفر اعلام شده است اما چنین موضوعی صحت ندارد. همان‌گونه که اندکی قبل اشاره کردیم، مالیات تاکسی‌ها با مدل 1402 صفر اعلام شده است. بنابراین تاکسی‌هایی که مدل آن‌ها 1401 و قبل از آن است، باید یک میلیون و 700 هزار تومان مالیات بدهند. این موضوع بخش جدی مسئله را تشکیل می‌دهد، چرا که خودروسازان طی سالیان گذشته در بخش تولید تاکسی چندان فعال نبوده‌اند.

سایپا تا پیش از توقف تولید پراید در سال 1399، انبوهی از مدل‌های مختلف تاکسی پراید را روانه بازار کرد. بااین‌حال تاکسی‌های تیبا و ساینا را بسیار کمتر دیده‌ایم و این خودروها در ناوگان تاکسی‌های بیسیم فعال هستند. جدیدترین محصول سایپا برای پاسخگویی به نیاز بازار، ساینا S تاکسی است که هنوز وارد بازار نشده است و آن را در خیابان‌ها نمی‌بینیم.

مالیات تاکسی‌ها

ایران‌خودرو نیز در سوی دیگر برای سال‌ها سمند و پژو 405 را به‌عنوان تاکسی تولید می‌کرد. بااین‌حال تولید سمند و پژو 405 طی سال‌های 1399 تا 1401 متوقف شده است. خودرو جایگزین هر دو مدل، سورن پلاس است که تنها تعداد اندکی از آن در قالب تاکسی روانه بازار شده‌اند. بنابراین در عمل تعداد تاکسی‌ها با مدل 1402 در سطح کشور بسیار محدود قلمداد می‌شود.

وضعیت در بخش خودروهای ون بسیار بدتر است. تاکسی‌های ون موجود در سطح کشور، در اواخر دهه 1380 خورشیدی به تولید رسیده‌اند و به‌صورت کامل فرسوده شده‌اند. قیمت خودروهایی همچون ون وانا نیز بیشتر از آن است که مالکان ون‌های تاکسی علاقه‌ای به نوسازی اتومبیل خود داشته باشند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی