ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار خودرو

سرمایه‌گذاران تسلا از ایلان ماسک به‌دلیل استفاده از منابع این شرکت در xAI شکایت کردند

به گفته سهامداران، استارتاپ هوش مصنوعی xAI ماسک رقیب تسلا است، اما او منابع و استعدادهای تسلا را در اختیار xAI قرار می‌دهد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۴:۰۰

برخی از سهامداران تسلا با شکایت از ایلان ماسک و هیئت‌مدیره غول سازنده خودروهای برقی مدعی شدند که استارتاپ هوش مصنوعی xAI متعلق به ماسک یک «شرکت رقیب» است اما از استعدادها و منابع تسلا استفاده می‌کند.

در همان روزی که سهامداران به بازگشت بسته پاداش 56 میلیارد دلاری ایلان ماسک رای مثبت دادند، گزارش دیگری از شکایت سهامداران علیه تسلا و ماسک منتشر شده است. طبق این گزارش، سهامداران تسلا که شامل صندوق بازنشستگی «کلیولند بیکرز و تیمستر» می‌شوند، شکایت خود را روز گذشته به نمایندگی از تسلا در «دادگاه سلطنتی دلاور» ثبت کردند.

آن‌ها ادعا می‌کنند که ماسک «استعداد و منابع کمیاب تسلا را به سمت xAI هدایت می‌کند» و میلیاردها دلار برای این استارتاپ جمع‌آوری کرده است.

به گفته شاکیان، استارتاپ هوش مصنوعی xAI ماسک «تعدادی از کارمندان مهم و متمرکز بر هوش مصنوعی تسلا» را استخدام کرده است. ازجمله آن‌ها به «ایتان نایت»، سرپرست تیم بینایی کامپیوتر تسلا اشاره شده که ظاهراً از مارس 2024 به xAI پیوسته است.

نکته قابل‌ذکر دیگر اینکه سهامداران با استناد به گزارش CNBC مدعی‌ شده‌اند که ایلان ماسک هزاران تراشه هوش مصنوعی انویدیا H100 متعلق به تسلا را به ایکس و xAI منتقل کرده است. ماسک در واکنش به این گزارش گفته بود که چون تسلا «جایی برای ارسال این تراشه‌ها نداشته است»، آن‌ها فعلاً در یک انبار قرار می‌گیرند.

شکایت از سهامداران تسلا به‌خاطر بی‌تفاوتی به خیانت ایلان ماسک

سهامداران با شکایت از هیئت‌مدیره تسلا می‌گویند که آن‌ها در این رابطه هیچ اقدامی نکرده‌اند.

آن‌ها همچنین می‌گویند که هیئت‌مدیره «در مواجهه با خیانت وقیحانه ماسک، حتی در انجام وظایف امانتداری خود در قبال تسلا و سهامدارانش کاملاً شکست خورده است» و به او اجازه می‌دهند که «در شرکتی غیر از تسلا»، میلیاردها دلار «ارزش مرتبط با هوش مصنوعی ایجاد کند.»

سهامداران تسلا با شکایت خود خواستار بازگشت «ارزشی» شده‌اند که «از تسلا منحرف شده است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • peyman17
    peyman17 | ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

    خیلی فشاری شدن :)))

مطالب پیشنهادی