ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

طرح زوج و فرد
اخبار خودرو

اجرای طرح زوج و فرد تا پایان هفته در تهران؛ اقدامی در جهت مقابله با آلودگی هوا

براساس گفته رئیس پلیس راهور تهران بزرگ، از روز یکشنبه تا پایان روز چهارشنبه، طرح زوج و فرد در شهر تهران اجرایی خواهد شد.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۲ آذر ۱۴۰۲ | ۱۲:۰۰

براساس گفته رئیس پلیس راهور تهران بزرگ، از روز یکشنبه تا پایان روز چهارشنبه، طرح زوج و فرد در شهر تهران اجرا خواهد شد. اجرای این طرح در تهران، اقدامی در جهت مقابله با آلودگی هوا طی روزهای اخیر است. افزایش آلایندگی روزهای اخیر در تهران باعث تعطیلی مدارس نیز شده است؛ بنابراین از روز یکشنبه تا پایان وقت چهارشنبه، تردد خودروها در محدوده طرح آلودگی‌ها براساس پلاک زوج و فرد خواهد بود.

به عبارت دیگر، در روز یکشنبه تنها پلاک‌های فرد اجازه تردد در محدوده کنترل آلایندگی هوا را داشته و به همین منوال، در روز دوشنبه تنها پلاک‌هایی با ارقام زوج قابلیت تردد در این محدوده را دارند. این طرح تا پایان روز چهارشنبه اجرا می‌شود. البته اجرای این طرح از درِ منازل نیست و تنها در محدوده طرح آلودگی هوا اجرا می‌شود. این محدوده در گذشته به محدوده طرح زوج و فرد شهرت داشت.

به‌جز طرح زوج و فرد، چه اقدامات دیگری در دست انجام است؟

پلیس از مدتی پیش، طرح برخورد با خودروهای آلاینده را نیز در دستور کار داشته است. به گفته سرهنگ «سید ابوالفضل موسوی‌پور»، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ، تاکنون شش هزار خودروی دارای معاینه فنی که دودزا بوده‌اند، شناسایی و متوقف شده‌اند. برگه معاینه فنی این خودروها پس از متوقف‌کردن خودرو، باطل می‌شود و مالکین خودروها بایستی برای دریافت معاینه فنی جدید اقدام کنند. علاوه بر خودروهای آلاینده، با دارندگان موتورسیکلت‌های دودزا نیز طبق قانون برخورد می‌شود. پلیس راهور از تردد این موتورها در سطح شهر جلوگیری خواهد کرد.

همچنین بخوانید: روش کلی اجرای طرح کاهش آلودگی (جایگزین طرح زوج و فرد)

علاوه بر تصمیمات بالا، کمیته اضطرار آلودگی هوا طرح ممنوعیت و محدودیت ورود کامیون‌ها به پایتخت را نیز مورد بررسی قرار داده است؛ بنابراین انتظار داریم تا در روزهای آینده این طرح اجرا و جزئیات آن نیز به مردم اعلام شود. طی روز گذشته، شاخص کیفیت هوا در شهر تهران روی عدد ۱۴۷ و وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی