ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قیمت خودروهای فرسوده
اخبار خودرو

قیمت خودروهای فرسوده چقدر است؟

براساس اعلام دبیر انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودرو، قیمت خودروهای فرسوده درحال‌حاضر بین 35 الی 42 میلیون تومان است.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۳ آذر ۱۴۰۲ | ۲۲:۰۰

براساس اعلام دبیر انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودرو، قیمت خودروهای فرسوده درحال‌حاضر بین 35 الی 42 میلیون تومان است. این قیمت با توجه به نوع و همچنین میزان کارایی خودروی فرسوده تعیین می‌شود. «سیدامیر احمدی» این اظهارات را پس از آن بیان کرد که طی روزهای گذشته شاهد افزایش قیمت خودروهای فرسوده بوده‌ایم.

به گفته دبیر انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت خودرو، قیمت لاشه خودرو بین 12 الی 15 میلیون تومان است. این مبلغ با اضافه‌شدن گواهی اسقاط، به حدود 45 میلیون تومان می‌رسد. قیمت خرید خودرو از مشتریان نیز 35 الی 40 میلیون تومان خواهد بود؛ بنابراین سود ناخالص مراکز اسقاط خودرو به‌ازای هر دستگاه اتومبیل فرسوده، بین 5 الی 10 میلیون تومان است.

براساس قانون فرسودگی خودروها، اتومبیل‌هایی با سن بیش از 15 سال که قادر به دریافت معاینه فنی نباشند، فرسوده محسوب می‌شوند. ارائه خدمات به این خودروها غیرممکن خواهد بود. ازاین‌رو مالک خودرو ناچار است اتومبیل فرسوده را برای دریافت معاینه فنی تعمیر کند یا آنکه این خودرو را برای فروش به مراکز اسقاط خودروهای فرسوده ببرد. بااین‌حال، قیمت خرید خودروهای فرسوده توسط مراکز اسقاط و بازیافت خودرو با نرخ این خودروها در بازار آزاد تفاوتی چشمگیر دارد.

قیمت خرید خودروهای فرسوده در بازار آزاد چقدر است؟

به‌طور مثال، هم‌اکنون برای خرید یک دستگاه پژو 405 مدل 1385، بایستی 140 میلیون تومان هزینه کنید. پژو 206 تیپ 2 مدل 82 نیز با قیمت تقریبی 150 میلیون تومان برای فروش آگهی شده است. حتی خرید یک وانت پیکان فرسوده متعلق به سال‌های 1382 الی 1384، به بیش از 100 میلیون تومان بودجه نیاز دارد. پراید مدل 1384 یا 1385 نیز با قیمت تقریبی 110 الی 120 میلیون تومان قابل خریداری است. بدیهی است که در شرایط فعلی، مالکان تمایلی به اسقاط خودروهایشان نشان نمی‌دهند و ترجیح می‌دهند پس از انجام تعمیرات محدود، اتومبیل مسن خود را با قیمت چند‌برابری در بازار به فروش برسانند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی