ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تصادفات رانندگی
اخبار خودرو

کدام گروه سنی بیشترین سهم را از تصادفات رانندگی تهران دارند؟

براساس اعلام رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ، بیشترین تصادفات در پایتخت متعلق به افرادی است که بالای 50 سال سن دارند.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۲۲ تیر ۱۴۰۲ | ۱۵:۰۰

یکی از مسائل سؤال‌برانگیز در تصادفات رانندگی تهران و سایر شهرهای بزرگ، سهم گروه‌های سنی و جنسیتی در این تصادفات است. این که کدام گروه از مردان یا زنان تقصیر بیشتری در سوانح رانندگی دارند، به‌طور همزمان برای مردم، جامعه‌شناسان و پلیس جذابیت دارد.

براساس اعلام رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ، بیشترین تصادفات در پایتخت متعلق به افرادی است که بالای 50 سال سن دارند. به عبارت دیگر، رانندگان میانسال و مسن سهم بیشتری در تصادفات دارند.

این آمار را سرهنگ «رابعه جوانبخت»، رئیس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ، اعلام کرده است. پس از این گروه سنی، گروه سنی 30ساله‌ها و 40ساله‌ها در رده‌های بعد بیشترین مقصران تصادفات قرار دارند. کمترین سهم از تصادفات رانندگی نیز مربوط به رانندگانی با سن کمتر از 20 سال است. البته این رانندگان سهم اندکی از مجموع کل رانندگان را در اختیار دارند.

اگر بخواهیم از نظر جنسیتی تصادفات رانندگی را تفکیک کنیم، شرایط دیگری حکم‌فرما می‌شود. مقصر 28 درصد تصادفات خسارتی در تهران زنان هستند، درحالی‌که مقصر 72 درصد تصادفات خسارتی مردان هستند. از آنجایی‌که آمار دقیق یا حتی نسبی از تعداد رانندگان زن و مرد در تهران در دسترس نیست، نمی‌توان در مورد نسبت سهم تصادفات خسارتی و تعداد رانندگان اظهار نظر دقیقی داشت.

آمار دقیق‌تر از سهم گروه‌های سنی در تصادفات رانندگی

طی نخستین روزهای تیرماه، آمار دقیق‌تری از سوی معاون پلیس راهور تهران اعلام شد. بنابر این آمار، بیشترین سن تصادفات به گروه سنی ۲۰ تا ۳۰ سال و کمترین آن به گروه سنی زیر ۲۰ سال تعلق دارد. طبق شاخص‌بندی راهور، سن تصادفات به ۶ گروه شامل زیر ۲۰ سال، ۲۰- ۳۰ سال، ۳۰- ۴۰ سال، ۴۰-۵۰ سال، ۵۰-۶۰ سال و ۶۰ سال به بالا تقسیم‌بندی شده است.

در این آمار گروه سنی زیر ۲۰ سال هفت درصد، سنین بین ۲۰ تا ۳۰ سال ۲۴ درصد، ۳۰ تا ۴۰ سال ۲۰ درصد و ۴۰ تا ۵۰ سال ۱۰ درصد از تصادفات را به خود اختصاص می‌دهند. گروه سنی بیش از 60 سال نیز با کسب 23 درصد از تصادفات، در جایگاه دوم بیشترین سهم تصادفات قرار دارند. بنابراین اگر محدوده سنی بیش از 50 سال را مدنظر قرار دهیم، این گروه بیشترین سهم را از تصادفات رانندگی در تهران دارد.

همچنین بخوانید: رکورد تلفات حوادث رانندگی در کشور شکسته شد؛ فرشته مرگ تخت‌گاز می‌تازد

بنابر اعلام پلیس راهور تهران، رانندگان بین 20 الی 30 سال درصد بالایی از مالکان موتورسیکلت را در این شهر تشکیل می‌دهند. به همین علت آمار تصادفات این گروه سنی در مقایسه با گروه‌های سنی نزدیک بسیار زیاد است. این آمار را سرهنگ «احسان مومنی»، معاون پلیس راهور تهران بزرگ اعلام کرده است. به گفته او تعداد زیادی از این افراد حتی گواهینامه هم ندارند و از اصول اولیه رانندگی با موتورسیکلت نیز آگاه نیستند.

به گفته پلیس راهور تهران، دلیل سهم بالای افراد میانسال و مسن در تصادفات رانندگی، حضور گسترده آن‌ها در نقش عابر پیاده است. این نقش آن‌ها را در معرض خطر تصادفات متعدد قرار می‌دهد. بسیاری از این عابران در جریان عبور از بزرگراه‌های درون شهری دچار حادثه شده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی