ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گواهینامه بین المللی
آموزش خودرو

گواهینامه بین‌ المللی چیست؟ مدارک لازم + هزینه و نحوه ثبت‌نام

گواهینامه بین‌المللی یک سند هویتی معتبر است که به شما اجازه می‌دهد در سایر کشورهای جهان با خودرو یا موتورسیکلت رانندگی کنید.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۰ مهر ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

رانندگی و سفر با خودروی شخصی همواره لذت منحصربه‌فردی را برای علاقه‌مندان به خودرو ایجاد می‌کند. ازاین‌رو، افراد علاقه دارند تا با دریافت گواهینامه بین‌المللی، با اتومبیل خود فراتر از مرزها را نیز پیمایش کنند. به همین دلیل می‌خواهیم مراحل دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی را برای علاقه‌مندان به سفرهای برون‌مرزی شرح دهیم.

در این مطلب از دیجیاتو، راهنمای دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی را به‌طور کامل شرح خواهیم داد. این راهنما شامل مراحل و هزینه‌های مرتبط با دریافت این گواهینامه رانندگی است. بنابراین اگر قصد دارید تا با اتومبیل شخصی خود یک سفر فرامرزی را تجربه کنید، تا پایان مطلب با ما همراه شوید.

گواهینامه بین المللی چیست؟

در ابتدا لازم است تا مفهوم گواهینامه بین‌المللی را برای افرادی که با این موضوع آشنا نیستند، شرح دهیم. گواهینامه بین‌المللی یک مدرک معتبر رانندگی است که به شما اجازه می‌دهد تا در برخی کشورها، با اتومبیل شخصی خود رانندگی کنید. این مدرک به‌شکل کارت یا دفترچه صادر می‌شود و اعتبار آن یک سال یا سه سال است. با استفاده از این سند، می‌توانید در کشورهای خاصی رانندگی کنید. گواهینامه بین‌المللی صادر‌شده از سوی نهادهای ایرانی مورد پذیرش کشورهای مختلفی قرار دارد.

گواهینامه بین المللی رانندگی

نهاد رسمی صدور گواهینامه رانندگی بین‌المللی در ایران، کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی است. این گواهینامه علاوه بر زبان فارسی، به هفت زبان دیگر نیز ترجمه می‌شود. این زبان‌ها شامل انگلیسی، فرانسوی، روسی، عربی، آلمانی، اسپانیایی و چینی هستند.

برای صدور گواهینامه رانندگی بین‌المللی چه باید کرد؟

صدور گواهینامه رانندگی بین‌المللی را در ایران، کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی بر عهده دارد. با ارائه مدارک لازم به این کانون و همچنین پرداخت هزینه، می‌توانید گواهینامه بین‌المللی رانندگی دریافت کنید. این گواهینامه بین یک الی سه سال اعتبار دارد و با استفاده از آن می‌توانید در برخی کشورها رانندگی کنید.

کانون جهانگردی و اتومبیلرانی

به این منظور می‌توانید با تکمیل مدارک لازم، به دفاتر این کانون در استان‌ها مراجعه کنید. همچنین امکان صدور آنلاین برای متقاضیان در داخل کشور نیز وجود دارد. برای ثبت‌نام آنلاین گواهینامه بین‌المللی، می‌توانید روی این لینک کلیک کنید.

مدارک لازم برای صدور گواهینامه بین المللی رانندگی عبارتند از:

  • گواهینامه معتبر رانندگی
  • عکس پرسنلی 4*3
  • اصل و کپی صفحه اول گذرنامه
  • تکمیل فرم درخواست صدور گواهینامه بین‌المللی

پرداخت هزینه صدور گواهینامه که در جدول زیر به‌صورت مشروح آمده است:

نوع گواهینامه بین‌المللیمبلغ مورد‌نیاز برای صدور
یک‌ساله خودرو یا موتور       356 هزار تومان
سه‌ساله خودرو یا موتوریک میلیون و 11 هزار تومان
یک‌ساله خودرو و موتور390 هزار تومان
سه‌ساله خودرو و موتوریک میلیون و 105 هزار تومان

پس از تهیه مدارک و ارسال آن‌ها به‌صورت حضوری یا آنلاین و همچنین پرداخت هزینه، بایستی برای دریافت گواهینامه به مراکز کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی مراجعه کنید. در روش ثبت‌نام حضوری گواهینامه به‌صورت آنی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. در روش ثبت‌نام آنلاین نیز گواهینامه به‌وسیله پست برای شما ارسال می‌شود و در بازه زمانی هفت روز کاری به دست شما خواهد رسید. البته برای ساکنین شهر تهران، امکان ثبت‌نام گواهینامه به‌صورت آنلاین و دریافت آن طی 24 ساعت وجود دارد.

سؤالات متداول:

آیا گواهینامه رانندگی در داخل کشور نیز قابل استفاده است؟

خیر؛ گواهینامه بین‌المللی تنها برای استفاده در کشورهای خارجی اعتبار دارد. بنابراین برای رانندگی در ایران به‌عنوان یک شهروند ایرانی، بایستی گواهینامه رانندگی معتبر داخلی ارائه دهید.

گواهینامه بین‌المللی چه قابلیت دیگری را در اختیار متقاضی قرار می‌دهد؟

صدور گواهینامه رانندگی بین‌المللی امکان رانندگی در کشورهای خارجی را فراهم می‌کند. علاوه‌براین، این سند یک مدرک شناسایی بین‌المللی نیز به‌حساب می‌آید.

آیا دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی به آزمون نیاز دارد؟

خیر؛ برای دریافت مجوز رانندگی بین‌المللی نیازی به شرکت در آزمون نیست. برای صدور این گواهینامه تنها نیاز به ارائه مدارک و پرداخت وجه دارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی