ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ترانزیت ایران
خودرو

عدم صدور ویزا برای رانندگان ترانزیت ایران؛ مشکلی که پس از یک‌سال حل نشده است

رانندگان ترانزیت ایران از سال گذشته با مشکل عدم صدور ویزا از سوی کشورهای اروپایی مواجه شده‌اند.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ | ۲۰:۳۰

رانندگان ترانزیت ایران از سال گذشته با مشکل عدم صدور ویزا از سوی کشورهای اروپایی مواجه شده‌اند. روزنامه اعتماد در گزارشی به این موضوع پرداخته است؛ مشکلی که پس از یکسال همچنان باعث آزار و اذیت رانندگان است. محدودیت‌های اروپایی برای صدور ویزا، باعث شده است تا برخی از رانندگان با اخذ ویزای روسیه به کار خود ادامه دهند.

بروز مشکل برای رانندگان ترانزیت ایرانی، باعث شده است تا حمل‌ونقل بین‌المللی کالا از ایران به دست رانندگان ترک، گرجی و یونانی افتد. به گفته رانندگان ایرانی، حمل‌ونقل ترانزیت ایرانی در معرض نابودی است. رانندگان ایرانی در مهرماه امسال نامه‌ای به سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ارسال کرده‌اند تا نسبت به این موضوع انتقاد کنند. پس از سخت‌گیری دولت‌های اروپایی بر رانندگان ترانزیت ایرانی، صدور ویزا توسط سفارت‌خانه‌ها به دست دلالان افتاده است. حتی کشورهایی مانند بلاروس و روسیه نیز به‌صورت مستقیم ویزای رانندگان ایرانی را صادر نمی‌کنند و این کار باید با واسطه انجام شود.

زمین‌گیرشدن ترانزیت ایران

«علی محمودی‌ سرای»، رییس هیئت‌ مدیره فدراسیون حمل‌ونقل و لجستیک ایران با اشاره به موضوع عدم صدور ویزا مشکلات دیگر رانندگان را نیز ذکر کرده است. به گفته او، کامیون‌های ایرانی اکنون زمین‌گیر شده‌اند و کامیون‌های ترک جایگزین کامیون‌های ایرانی در مسیرهای اروپایی شده‌اند. بنابراین بارهای صادراتی از ایران به اروپا و برعکس، توسط کامیون‌های ترک جابه‌جا می‌شوند.

به گفته محمودی سرای، سفارت آلمان در تهران وعده‌هایی برای برطرف‌کردن مشکلات رانندگان ایرانی داده بود اما این وعده‌ها بی سرانجام باقی ماندند. درحال‌حاضر کامیون‌های ایرانی امکان ورود به آلمان را ندارند و البته ویزایی نیز برای آن‌ها صادر نمی‌شود. علاوه بر آلمان، ایتالیا نیز روند صدور ویزا برای رانندگان ترانزیت ایرانی را متوقف کرده است.

ترانزیت ایران

با متوقف‌شدن صدور ویزای اروپایی برای رانندگان ترانزیت ایرانی، مسیر کامیون‌های ایرانی به روسیه تغییر کرده است. همچنین رانندگان ترانزیت مسیر اروپا به تدریج خانه‌نشین می‌شوند. درحال‌حاضر تنها تعداد محدودی از رانندگان ترانزیت که پیش از این ویزا داشتند، درحال تردد و حمل کالا به اروپا هستند.

دیگر مشکلات رانندگان ایرانی

عدم صدور ویزا، تنها مشکل رانندگان ایرانی نیست. علاوه بر مشکل قبلی، امکان صدور بیمه سبز نیز برای رانندگان ایرانی وجود ندارد. این مشکل به دلیل تحریم‌ها روی داده است. بیمه مرکزی ایران درخصوص رفع این مشکل وعده‌هایی به رانندگان داد که پوچ از آب درآمدند. همانند صدور ویزا، صدور بیمه سبز نیز به دست دلالان افتاده است. درحال‌حاضر کامیون‌های ایرانی از طریق واسطه‌گران و دلالان در مرز بلغارستان با سه برابر قیمت بیمه می‌شوند. این موضوع باعث افزایش هزینه‌های جاری آن‌ها شده است. البته به نظر می‌رسد هیچ نهادی در این زمینه پاسخگو نیست.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی