ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ثبت نام لاستیک دولتی
خودرو

ثبت نام لاستیک دولتی، ضوابط، شرایط + قیمت

همزمان با آغاز تحریم‌های اقتصادی، شرایط در بازار تایر و لاستیک ایران نیز برهم خورد.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۲ مرداد ۱۴۰۲ | ۲۰:۳۰

همزمان با آغاز تحریم‌های اقتصادی، شرایط در بازار تایر و لاستیک ایران نیز برهم خورد. قیمت تایرهای خارجی به واسطه کمبود واردات افزایش یافت. همچنین تولیدکنندگان داخلی نیز با معضلاتی در زمینه تولید مواجه شدند. نتیجه این مشکل، کمبود تایر در بازار و افزایش شدید قیمت آن بود. راه حل وزارت صمت برای این معضل، ثبت نام لاستیک دولتی یا همان ثبت نام لاستیک سهمیه ای بوده است. در ادامه مطلب نگاهی به تمام جزئیات مربوط به سهمیه لاستیک دولتی و ثبت نام لاستیک بارز، یزد تایر، کویر تایر، گلدستون و ایران تایر داریم.

ثبت نام لاستیک سهمیه ای روشی برای مدیریت بازار لاستیک است. برندهای مختلفی بر این اساس بخشی از تولیدات تایرسازان دولتی با نرخ دولتی روانه بازار می‌شود تا به تقاضای مصرف‌کنندگان از طریق این سهمیه لاستیک دولتی پاسخ داده شود. البته شرایط ثبت‌نام لاستیک دولتی خاص است و هر مالک خودرو در طول یکسال قادر است یکبار از سهمیه خود استفاده کند.

بخش دیگر تولیدات این شرکت‌ها نیز با قیمت آزاد در بازار فروخته خواهد شد که پیش‌تر لیست قیمت آن‌ها را با شما به اشتراک گذاشتیم. پیش از این نیز برخی کارخانه‌های سازنده لاستیک در ایران خواهان افزایش قیمت انواع تایر شده بودند و همین باعث شده که برخی مشتریان به خرید از طریق سهمیه لاستیک دولتی روی بیاورند. در جدول زیر مروری بر جزئیات ثبت نام تایر دولتی داریم.

جدول قیمت ثبت نام لاستیک دولتی:

سایز لاستیکشرکت تولیدکنندهقیمت مصرف کننده به ازای هر جفت
165/65R13بارزیک میلیون و 292 هزار تومان
175/60R13بارزیک میلیون و 372 هزار تومان
175/70R13بارزیک میلیون و 472 هزار تومان
185/60R14بارزیک میلیون و 572 هزار تومان
185/60R14گلدستونیک میلیون و 564 هزار تومان
185/65R14بارزیک میلیون و 695 هزار تومان
185/65R14گلدستونیک میلیون و 698 هزار تومان
185/65R14یزد تایریک میلیون و 700 هزار تومان
205/60R14بارزیک میلیون و 786 هزار تومان
205/60R14یزد تایریک میلیون و 966 هزار تومان
185/65R15بارزیک میلیون و 824 هزار تومان
185/65R15گلدستونیک میلیون و 800 هزار تومان
205/60R15بارزیک میلیون و 881 هزار تومان
205/60R15یزد تایردو میلیون و 100 هزار تومان
205/55R16بارزدو میلیون و 860 هزار تومان
قیمت تایر دولتی

شرایط ثبت نام تایردولتی در مورد تمامی شرکت‌های تولیدکننده لاستیک یکسان است. با این حال لازم است تا متقاضیان خرید لاستیک دولتی، در مورد کم و کیف این شرایط اطلاع دقیق داشته باشند. پس اگر قصد دارید از شرایط ثبت نام لاستیک دولتی اطلاع کسب کنید، تا پایان متن با دیجیاتو همراه باشید.

به‌وضوح می‌توان گفت که لاستیک دولتی بارز بیشترین سهم از این طرح سهمیه‌بندی را به خود اختصاص داده است. ثبت نام لاستیک دولتی کویر تایر، ایران تایر، گلدستون و یزد تایر نیز در این طرح به‌شکل متمرکز انجام می‌پذیرد. خرید لاستیک دولتی مراحلی دارد که به‌آن نیز می‌پردازیم؛ اما پیش‌از ثبت نام تایر دولتی نگاهی به لیست زیر هم بیندازید.

لیست جدید قیمت لاستیک دولتی اعلام شد + به روز رسانی مردادماه 1402

شرکت‌های تولیدکننده تایر، لیست جدید قیمت تایر دولتی را در نیمه تابستان 1402 اعلام کردند. این لیست شامل تایرهای برند بارز، گلدستون و یزد تایر می‌شود. انتظار داریم در آینده نزدیک نیز لیست قیمت دیگر تایرسازان داخلی همچون کویرتایر و ایران تایر اعلام شد. برای خرید لاستیک دولتی از تولیدکنندگان مختلف می‌بایست هزینه‌های زیر را بپردازید.

جدول قیمت لاستیک دولتی، مردادماه 1402:

برندسایزقیمت یک حلقه (تومان)
بارز۱۶۵/۶۵R۱۳۱,۲۹۲,۰۰۰
بارز۱۷۵/۶۰R۱۳۱,۳۷۲,۰۰۰
بارز۱۷۵/۷۰R۱۳۱,۴۷۲,۰۰۰
بارز۱۸۵/۶۰R۱۴۱,۵۷۲۰۰۰
بارز۱۸۵/۶۵R۱۴۱,۶۹۵,۰۰۰
گلدستون۱۸۵/۶۰R۱۴۱,۵۶۴,۰۰۰
گلدستون۱۸۵/۶۵R۱۴۱,۶۹۸,۰۰۰
گلدستون۱۸۵/۶۵R۱۵۱,۸۰۰,۰۰۰
یزد تایر۱۸۵/۶۵R۱۴۱,۷۰۰,۰۰۰
یزد تایر۲۰۵/۶۰R۱۴۱,۹۶۶,۰۰۰
یزد تایر۲۰۵/۶۰R۱۵۲,۱۰۰,۰۰۰

چگونه برای ثبت نام سهمیه لاستیک دولتی اقدام کنیم؟

برای ثبت نام لاستیک سهمیه ای، دو راه مراجعه حضوری و مراجعه آنلاین پیش روی شما است. ابتدا روش ثبت نام لاستیک خودرو به‌صورت حضوری را توضیح می‌دهیم.

خرید حضوری

در روش مراجعه حضوری برای دریافت سهمیه لاستیک دولتی، مالک خودرو می‌تواند به نمایندگی تولیدکننده لاستیک داخلی در اقصی نقاط کشور مراجعه کند و از آن‌ها درخواست خرید لاستیک دولتی داشته باشد. در این روش ثبت نام لاستیک ماشین، می‌توان حداکثر دو حلقه لاستیک دولتی به صورت سالیانه دریافت کرد.

هرکدام از تولیدکنندگان لاستیک داخلی اعم از ایران تایر، یزد تایر، کویر تایر و بارز لیستی از نمایندگان خود را در وب‌سایت رسمی خود ارائه کرده‌اند. بنابراین اگر قصد دارید لاستیک دولتی را از طریق مراجعه حضوری دریافت کنید، بایستی به وب‌سایت رسمی شرکت‌های تولیدکننده تایر مراجعه کنید و در مورد نزدیک‌ترین نمایندگی به محل سکونت خود اطلاع کسب کنید.

نکته‌ای که در مورد ثبت نام لاستیک سهمیه ‌ای به روش حضوری وجود دارد، موجودی لاستیک در بازار است. موجودی لاستیک دولتی در بازار محدود است و امکان دارد در زمان مراجعه شما، سایز لاستیک مد نظر در نمایندگی موجود نباشد. به طور معمول موجودی لاستیک‌های پر استفاده که مربوط به رینگ‌های 13، 14 و 15 اینچی هستند در زمان کوتاهی تمام می‌شود. بنابراین لازم است تا پیش از مراجعه به نمایندگی‌های توزیع  تایر برای خرید حضوری لاستیک دولتی، از موجودی انبار آن‌ها اطلاع کسب کنید. نوبت به روش غیرحضوری خرید لاستیک دولتی یا همان سامانه ثبت نام لاستیک دولتی می‌رسد.

خرید غیرحضوری

راه دیگری برای بهره‌مندی از شرایط ثبت‌نام لاستیک دولتی وجود دارد که این راه، ثبت نام به روش آنلاین است. در روش آنلاین علاوه بر آن که به حضور فیزیکی نیاز ندارید، تعداد لاستیک بیشتری نیز دریافت می کنید. در روش آنلاین ثبت نام لاستیک دولتی، سالانه چهار حلقه لاستیک به هر مالک خودرو اعطا می‌شود. بنابراین با استفاده از روش آنلاین، دو حلقه لاستیک بیشتر دریافت خواهید کرد. ثبت نام لاستیک ماشین در روش آنلاین برای کاربران دسترس‌پذیرتر است.

در روش ثبت نام آنلاین، بایستی به وب‌سایت شرکت‌های تولیدکننده لاستیک داخلی مراجعه کنید و اطلاعات خود را در آن‌ها ثبت نمایید. با این حال روش آنلاین نیز محدودیت‌های خاص خود را دارد. شرایط ثبت نام لاستیک دولتی در روش آنلاین و حضوری همانند یکدیگر است و محدودیت عرضه در این روش نیز وجود دارد. به عبارت دیگر موجودی لاستیک دولتی هر شرکت تولیدکننده تنها برای زمان محدودی در دسترس خریداران قرار دارد و پس از آن تمام می‌شود. در نتیجه اگر قادر به ثبت نام لاستیک دولتی نشوید، بایستی زمانی دیگر را برای مراجعه مجدد به سایت شرکت تولیدکننده لاستیک انتخاب کنید.

پس از ثبت نام موفق در سامانه‌های ارائه لاستیک دولتی و پرداخت هزینه‌ها، بایستی یک نمایندگی را برای تحویل لاستیک انتخاب کنید یا تایرهای خریداری شده را به صورت پستی تحویل بگیرید. مدت زمان تحویل لاستیک‌های دولتی به خریداران یک هفته اعلام شده است اما امکان دارد تحویل نهایی لاستیک‌ها بیش از این زمان طول بکشد. در حال حاضر مشتریان می‌توانند با مراجعه به سایت شرکت‌های کویر تایر و بارز، نسبت به ثبت نام لاستیک سهمیه ای اقدام کنند. با کلیک بر لینک‌های ارائه شده در زیر، وارد سایت ثبت‌نام سهمیه لاستیک دولتی شوید. در لینک‌های زیر می‌توانید سایت‌های مرتبط با ثبت نام لاستیک دولتی بارز، کویر تایر و ایران تایر را بررسی کنید.

ایران تایر

کویر تایر

بارز

مدارک لازم برای ثبت نام سهمیه لاستیک دولتی

برای ثبت نام لاستیک دولتی به روش آنلاین، لازم است تا تصاویر مدارک و همچنین اتومبیل خود را اسکن نمایید. این تصاویر بایستی هنگام ثبت نام آنلاین، در وب‌سایت خودرو بارگزاری شوند.

برای ثبت اسکن مدارک خودرو در وب‌سایت فروشندگان لاستیک، بایستی نکاتی را مد نظر داشهت باشید. نخست آن‌که مشخصات مالک خودرو با مشخصات کارت ملی کاملا یکسان باشد. همچنین حجم تصاویر بایستی کاسته شود. به طور مرسوم تصاویری با حجم بیش از 100 کیلوبایت، در وب سایت فروشندگان لاستیک بارگزاری نمی‌شوند. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام لاستیک سهمیه ای به شرح زیر هستند:

  • اسکن پشت و روی کارت ملی
  • تصویراسکن پشت و روی کارت خودرو
  • اسکن سایر مدارک خودرو همچون برگ سبز و بیمه نامه شخص ثالث

نکات خرید لاستیک دولتی

در بخش مراحل ثبت نام سهمیه لاستیک دولتی، به بررسی تک تک شرایط این خواسته خواهیم پرداخت. با این حال مهم ترین شرط از بین شرایط خرید لاستیک دولتی، محدودیت تعداد آن است. همان‌گونه که قبلا اشاره کردیم، خرید لاستیک سهمیه ای به صورت حضوری شامل دو حلقه در سال می‌شود. به عبارت دیگر اگر قصد خرید لاستیک دولتی به صورت حضوری را داشته باشید، تنها دو حلقه تایر با نرخ دولتی شامل حال شما خواهد شد.

در روش خرید آنلاین دریافت لاستیک دولتی به چهار حلقه افزایش می‌یابد. بنابراین اگر تمایل به خرید یک ست کامل لاستیک برای اتومبیل خود را دارید، بایستی از روش آنلاین نسبت به ثبت نام لاستیک سهمیه ای اقدام نمایید.

در برخی استان‌ها برای خرید لاستیک دولتی سامانه‌هایی برای مراجعه ساکنین آن استان و دریافت کالاهای ضروری با نرخ دولتی طراحی شده است. این سامانه‌ها امکان خرید لاستیک دولتی را نیز برای متقاضیان فراهم آورده‌اند. البته این سامانه تنها به ساکنین آن استان خدمات ارائه می‌دهد و برای تمامی مشتریان در دسترس نیست.

قیمت لاستیک دولتی چقدر با قیمت بازار آزاد تفاوت دارد؟

یکی از بخش‌های مهم شرایط خرید لاستیک دولتی برای متقاضیان، اختلاف قیمت میان این لاستیک‌ها با نرخ بازار آزاد است. برای اختلاف قیمت لاستیک دولتی و لاستیک آزاد نمی‌توان نرخ دقیقی ذکر کرد. هرکدام از تولیدکنندگان جدول قیمت متفاوتی را برای محصولات خود ارائه کرده‌اند. بنابراین اختلاف رقم بین محصولات هر تولیدکننده نسبت به دیگری متفاوت است. با این حال می‌توان گفت که نرخ لاستیک سهمیه ای در مقایسه با لاستیک آزاد حدود 20 درصد تفاوت دارد. بنابراین با خرید چهار حلقه لاستیک دولتی تخفیف نهایی خرید شما افزایش خواهد یافت.

جمع‌بندی، لاستیک دولتی بخریم یا نه؟

ثبت نام سهمیه لاستیک دولتی بارز، کویر تایر، ایران تایر، گلدستون و یزد تایر رویه‌ای مقرون به صرفه برای مالکان خودروها در این شرایط اقتصادی است. با این حال دسترسی به لاستیک دولتی چندان آسان نیست. نخست آن‌که سامانه ثبت نام لاستیک سهمیه ای برای تمامی روزها در دسترس مشتریان قرار ندارد. گاهی اوقات سامانه‌ها از دسترس خارج می‌شوند و مشتری تا مدت‌ها امکان دسترسی به لاستیک دولتی را نخواهد داشت

علاوه بر موارد یاد شده، تحویل لاستیک دولتی به خصوص در روش ثبت نام آنلاین، چندان سریع صورت نمی‌گیرد. ممکن است مدتی را برای دریافت لاستیک دولتی معطل بمانید. بنابراین بسیاری از مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند تا با استفاده از روش ثبت نام حضوری لاستیک سهمیه ای، دو حلقه تایر با نرخ دولتی دریافت کنند. در صورت تمایل، آن‌ها می‌توانند دو حلقه تایر دیگر را با نرخ آزاد خریداری نمایند. نکته مهم این است که سامانه ثبت نام لاستیک دولتی می‌تواند تا حد قابل‌توجهی از اتلاف وقت خریداران جلوگیری به‌عمل آورد.

هنگام خرید لاستیک دولتی، بایستی به اختلاف قیمت‌ها توجه داشته باشید. اختلاف قیمت بازار و  نرخ دولتی برخی برندها چندان چشمگیر نیست. از این رو به راحتی می‌توانید تایر مورد نظر خود را از بازار تهیه نمایید. با این حال اگر به دنبال نوع خاصی از تایر هستید که اختلاف قیمت بازار و نرخ سهمیه‌ای آن زیاد است، چاره‌ای جز ثبت سفارش و انتظار برای دریافت لاستیک دولتی خود نخواهید داشت. درنهایت نوبت به سؤالات متداول کاربران پیرامون ثبت نام تایر دولتی می‌رسد. در صورتی که سؤال دیگری در رابطه با ثبت نام لاستیک خودرو دارید، می‌توانید آن را در بخش نظرات این مطلب مطرح کنید.

سوالات متداول کاربران در رابطه با ثبت نام لاستیک دولتی بارز، ایران تایر، کویر تایر، گلدستون و یزد تایر ۱۴۰۲

خرید لاستیک دولتی به چه روشی صورت می‌گیرد؟

برای خرید لاستیک دولتی دو روش پیش روی شما قرار دارد. روش نخست خرید تایر به صورت حضوری از توزیع‌کنندگان این کالا است. در روش دوم می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت تولیدکنندگان تایر، لاستیک سهمیه‌ای را به صورت آنلاین سفارش دهید.

قیمت لاستیک دولتی چقدر با نرخ بازار تفاوت دارد؟

قیمت لاستیک دولتی بین 10 الی 30 درصد با نرخ بازار آزاد تفاوت دارد. این تفاوت با توجه به هر برند و نوع لاستیک متغیر است.

آیا لاستیک دولتی همیشه در دسترس مشتری قرار دارد؟

خیر. خرید لاستیک دولتی در تمامی اوقات امکان‌پذیر نیست. سامانه‌های ثبت‌نام لاستیک سهمیه‌ای تنها در برخی مواقع در دسترس مشتریان قرار دارند.

آدرس سایت نوبت‌دهی ثبت نام لاستیک دولتی بارز چیست؟

ثبت نام لاستیک دولتی بارز از طریق سامانه نوبت دهی - بارز (barez.org) انجام می‌گیرد.

آدرس سایت نوبت‌دهی ثبت نام لاستیک دولتی کویر تایر چیست؟

ثبت نام لاستیک دولتی کویر تایز نیز با ورود به فروشگاه کویرتایر (kavirtire.ir) قابل انجام است.

آدرس سایت نوبت‌دهی ثبت نام لاستیک دولتی ایران تایر چیست؟

برای ثبت نام لاستیک دولتی ایران تایر نیز می‌توانید وارد سایت ایران تایر (irantire.ir) شوید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی