ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

صندوق عقب خودرو
خودرو

ترفند جدید سارقان برای نفوذ به صندوق‌عقب خودروهای مدرن

بسیاری از مالکان خودروها تصور می‌کنند که صندوق‌عقب خودرو مکانی امن برای وسایل آن‌هاست؛ تصوری که چندان صحیح به‌نظر نمی‌رسد.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۷ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۰:۳۰

سرقت خودرو یک معضل همیشگی در ایران و سراسر جهان است. این موضوع در برخی مناطق همچون شهرهای بزرگ یا محله‌های ناامن شدت بیشتری دارد. علاوه بر سرقت خودرو، سرقت لوازم خودرو نیز موضوع دردسرساز دیگری برای مالکان اتومبیل‌هاست. بسیاری از مالکان خودروها تصور می‌کنند که صندوق‌عقب خودرو مکانی امن برای وسایل آن‌هاست، با‌این‌حال چنین تصوری به‌هیچ‌وجه صحت ندارد. سارقان حرفه‌ای با استفاده از یک ترفند بسیار ساده، به‌راحتی می‌توانند اشیای موجود درون صندوق‌عقب خودرو شما را به سرقت ببرند.

ویدیویی که روی یوتوب آپلود شده است، سارقانی را نشان می‌دهد که به ‌احتی قادر هستند به صندوق‌عقب خودرو دسترسی پیدا کنند. بسیاری از خودروهای امروزی آپشن صندلی‌های جمع‌شونده را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. این آپشن به مالک خودرو اجازه می‌دهد تا با جمع‌کردن صندلی‌های عقب، فضای بار بیشتری را در دسترس داشته باشد. بااین‌حال آپشن صندلی‌های جمع‌شونده بر ایمنی خودرو تأثیر منفی دارد.

سارقان خودرو قادر هستند تا با شکستن شیشه‌های خودرو، به هرآنچه داخل کابین قرار دارد، دسترسی پیدا کنند. بااین‌حال آپشن صندلی‌های جمع‌شونده، این امکان را به آن‌ها می‌دهد که به صندوق‌عقب خودرو نیز دسترسی داشته باشند. بنابراین مهم نیست که سیستم قفل صندوق‌عقب خودروی شما چقدر ایمن باشد؛ چرا که به‌راحتی و از طریق شکستن شیشه درِ عقب، قابل دسترسی برای سارق خواهد بود.

ناایمن‌بودن صندوق‌عقب خودرو چگونه افشا شد؟

این ترفند مخفی سارقان از سوی «مارک رابر»، مهندس سابق ناسا فاش شد. او اخیراً دستگاهی ضدسرقت ساخته است که با قرارگرفتن در کیف شما، از سارقان فیلم می‌گیرد. این دستگاه به ردیاب مجهز است و بنابراین می‌توانید محل اختفای سارقان را به پلیس اطلاع دهید. این دستگاه تاکنون چندین باند سرقت را در سانفرانسیسکو متلاشی کرده است.

براساس یکی از ویدیوهای ضبط‌شده توسط دستگاه رابر، سارقان به یک دوج چارجر هجوم می‌آورند و شیشه‌های آن را می‌شکنند. تنها در عرض چند ثانیه، سارق صندلی‌های عقب را جمع می‌کند و از طریق در عقب وارد صندوق‌عقب خودرو می‌شود.

حال این پرسش پیش می‌آید که اگر صندوق‌عقب خودرو مکانی امن برای وسایل ارزشمند ما نیست، پس این وسایل را در چه مکانی قرار دهیم؟

پاسخ ساده این است که به‌هیچ‌وجه وسایل قیمتی را درون صندوق‌عقب خودرو قرار ندهید. بااین‌حال اگر نیاز به قراردادن وسایل قیمتی درون خودرو دارید، از گاوصندوق‌های مخصوص اتومبیل استفاده کنید. این صندوق‌های کوچک زیر صندلی‌ها، درون محفظه لاستیک زاپاس، پشت دریچه‌های سیستم تهویه یا زیر پای مسافر قرار می‌گیرند. البته برخی خودروها همچون رنو مگان نیز دارای این محفظه‌های مخفی هستند.

بااین‌حال در کشور ما شرایط به‌گونه‌ای دیگر است. برای مثال، برخی خودرودوستان سیستم‌های صوتی گران‌قیمتی را روی اتومبیل خود نصب کرده‌اند. بخش بزرگی از تجهیزات این سیستم صوتی درون صندوق‌عقب خودرو یا طاقچه عقب قرار دارد؛ بنابراین لازم است تا مالکان این خودروها از سیستم‌های دزدگیر پیشرفته برای اتومبیل خود استفاده کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی