ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استاندارد جدید رم
کامپیوتر و سخت افزار

استاندارد جدید رم لپ‌تاپ‌ها معرفی شد؛ پشتیبانی از حداکثر 128 گیگابایت روی یک ماژول

استاندارد جدید حافظه‌های رم CAMM2 سرعت و ظرفیت بسیار بالاتری را ارائه می‌دهد و فضای کمتری اشغال می‌کند.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۱ آذر ۱۴۰۲ | ۱۲:۰۰

سازمان JEDEC که وظیفه توسعه استانداردهای الکترونیک را بر عهده دارد، ماژول حافظه CAMM2 را به‌عنوان استاندارد جدیدی برای رم لپ‌تاپ‌ها معرفی کرد. این استاندارد جدید نسبت به استاندارد قبلی SO-DIMM، سرعت و ظرفیت بالاتری ارائه می‌دهد و فضای بسیار کمتری اشغال می‌کند؛ اما جای تعجب ندارد که هزینه آن بیشتر خواهد بود. براساس گزارش‌ها، CAMM2 حدود 57 درصد نازک‌تر از SO-DIMM است و روی یک ماژول می‌تواند از 8 تا 128 گیگابایت ظرفیت داشته باشد.

براساس گزارش سازمان JEDEC، این ماژول حافظه جدید CAMM2 نام دارد. البته این ماژول جدیداً رونمایی نشده است و پیش‌ازاین اولین‌بار توسط Dell در لپ‌تاپ Precision 7670 معرفی شد و در ابتدا CAMM نامیده می‌شد. این حافظه پیشرفت‌هایی نسبت به SO-DIMM داشت، اما به‌عنوان یک ماژول حافظه اختصاصی، کاربران را از ارتقا و جایگزینی رم محروم می‌کرد؛ چون به‌هرحال تنها شرکت دل بود که این نوع حافظه را تولید می‌کرد. حالا با تبدیل‌شدن CAMM2 به یک استاندارد، شاهد گسترش استفاده از این رم در طول زمان خواهیم بود.

استاندارد جدید رم CAMM2؛ سریع‌تر و باریک‌تر

CAMM2 در دو نوع DDR5 و LPDDR5(X) عرضه خواهد شد. این ماژول شامل حافظه لحیم‌کاری‌نشده LPDDR5 است؛ بدین‌ترتیب چون می‌توان آن را به‌راحتی جدا و جایگزین کرد، امکان ارتقا را برای کاربر فراهم می‌کند.

یکی از مزیت‌های CAMM2 در مقابل SO-DIMM، نازکی بسیار آن است؛ به این معنی که به لپ‌تاپ‌های سبک‌وزن امکان می‌دهد که حافظه بیشتری ذخیره کنند. براساس گزارش‌ها، CAMM تا 57 درصد نازک‌تر از SO-DIMM است و دسترسی به حداکثر ظرفیت 128 گیگابایت را روی یک ماژول برای لپ‌تاپ‌ها ممکن می‌کند. همچنین یکی دیگر از مزیت‌های مهم این استاندارد حافظه جدید این است که CAMM2 می‌تواند حافظه دوکاناله را تنها با یک ماژول رم فعال کند. این مزیت عملکرد حافظه را بدون نیاز به بیش از یک رم بهبود می‌بخشد.

اگرچه استاندارد رم CAMM2 اکنون معرفی شده است، اما مدت زیادی طول می‌کشد تا این قطعات به‌طور کامل وارد بازار لپ‌تاپ‌ها شوند. از سویی، اولین دستگاه‌هایی که از استاندارد جدید استفاده می‌کنند احتمالاً بسیار گران‌قیمت خواهند بود. البته با گذشت زمان و کاهش استفاده از استاندارد قدیمی‌تر SO-DIMM، شاهد پذیرش بیشتر CAMM2 خواهیم بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی