ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

انویدیا RTX 50
کامپیوتر و سخت افزار

کارت‌های گرافیک سری RTX 50 انویدیا شاید زودتر از انتظار معرفی شوند

شاید در اواخر سال جاری میلادی، انویدیا اول از پردازشگرهای گرافیکی پرچمدار بعدی خود رونمایی کند.

حمیدرضا علیا
نوشته شده توسط حمیدرضا علیا | ۲۲ فروردین ۱۴۰۳ | ۰۸:۳۰

کارت‌های سری RTX 50 ممکن است در سال 2024 رونمایی شوند. انتظار می‌رفت کارت گرافیک جی‌فورس RTX 5090 در سال 2025 و نمایشگاه CES معرفی شود، اما شایعات نشان می‌دهند که کارت‌های سری RTX 50 خصوصاً 5080 و 5090، شاید در سه‌ماهه چهارم 2024 معرفی شوند.

کاربری با نام kopite7kimi@ در شبکه اجتماعی ایکس، که سابقه خوبی در افشای اطلاعات داخلی انویدیا دارد، بر این باور است که زمان معرفی پردازنده‌های گرافیکی نسل بعدی انویدیا «پایان سال 2024» خواهد بود. بنابراین می‌توانیم انتظار داشته باشیم که سری RTX 50 انویدیا اواخر همین سال جاری میلادی، معرفی و عرضه شود.

احتمال وجود ویژگی‌های هوش مصنوعی در سری RTX 50 انویدیا

طبق آخرین گزارش‌ها، پیش‌بینی می‌شود انویدیا در آن زمان، در ابتدا پردازنده‌های رده‌بالای خود را معرفی و بعداً از RTX 5060 یا 5070 رونمایی کند. با سرمایه‌گذاری اخیر انویدیا در ویژگی‌های مرتبط با هوش مصنوعی، احتمالاً کارت‌های سری RTX 50 انویدیا از ویژگی‌های مختلف هوش مصنوعی پشتیبانی خواهند کرد.

البته این گزارش هنوز به‌صورت رسمی توسط انویدیا تأیید نشده است؛ بااین‌حال اگر این پیش‌بینی‌ها به حقیقت بپیوندد، می‌توانیم شاهد رونمایی از کارت‌های گرافیک رده‌بالای سری RTX 50 انویدیا در سه‌ماهه چهارم سال 2024 باشیم.

بسیاری از گیمرها، برای تجربه بازی‌های کامپیوتری از کارت گرافیک‌های انویدیا استفاده می‌کنند. انویدیا توجه زیادی به گیمرها دارد و به همین دلیل، ویژگی‌های و تکنولوژی‌های گیمینگ مختلفی را هر ساله در کارت‌های گرافیکی خود قرار می‌دهد.

با ظهور هوش مصنوعی، به‌نظر می‌رسد انویدیا از این ویژگی در بازی‌های کامپیوتری نیز بهره ببرد. به‌تازگی «جنسن هوانگ»، مدیرعامل انویدیا، خاطر نشان کرد که احتمالاً 5 تا 10 سال دیگر تمام پیکسل‌های بازی‌های ویدیویی در لحظه توسط هوش مصنوعی تولید می‌شوند. بنابراین احتمالاً هوش مصنوعی می‌تواند در افزایش عملکرد بهینه پردازنده‌های گرافیکی تأثیر به‌سزایی داشته باشد. مشخصاً هر دو حوزه تکنولوژی و هوش مصنوعی با سرعت سرسام‌آوری درحال توسعه و پیشرفت است؛ بنابراین اصلاً بعید نیست که این گفته مدیرعامل انویدیا به حقیقت بپیوندد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی