ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جان وارناک
کارآفرینی

دکتر «جان وارناک»، هم‌بنیان‌گذار ادوبی، در 82 سالگی درگذشت

جان وارناک با ادوبی دنیای نرم‌افزارها را در صنایع مختلف متحول کرد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ | ۰۹:۳۰

دکتر «جان وارناک» که در سال 1982 شرکت Adobe Systems را تأسیس کرد، در سن 82 سالگی درگذشت. علت مرگ او هنوز اعلام نشده است، ولی وارثان وی همسرش، «مروا وارناک» و سه فرزندش خواهند بود.

به گزارش اپل اینسایدر، جان وارناک در سال 1982 به‌همراه دکتر «چارلز گسچه» ادوبی را پایه‌گذاری کرد. این دو ابتدا در شرکت زیراکس با یکدیگر آشنا شده بودند. اولین محصول ادوبی PostScript بود که به شکل‌گیری صنعت مدرن نشر رومیزی کمک کرد.

وارناک تا سال 2000 که بازنشسته شد، مدیرعامل ادوبی بود و بعد تا سال 2017 به‌همراه گسچه در مقام ریاست هیئت‌مدیره این شرکت قرار گرفت. اما حتی در سال‌های انتهایی عمر نیز همچنان عضوی از هیئت‌مدیره ادوبی بود.

زحمات و نقش او در ادوبی جوایز و افتخارات زیادی را برای وارناک به‌همراه داشت. ازجمله این افتخارات می‌توان به مدال ملی فناوری و نوآوری آمریکا اشاره کرد که از سوی «باراک اوباما»، رئیس جمهور اسبق آمریکا، به وی اهدا شد. وارناک همچنین جایزه کارآفرین حوزه کامپیوتر را از انجمن IEEE، مدال دستاورد را از انجمن الکترونیک آمریکا و جایزه مارکونی را بابت کمک‌هایش به علوم اطلاعات و ارتباطات دریافت کرد.

«شانتانو ناراین»، مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره فعلی ادوبی، در ایمیلی به کارمندان این شرکت اعلام کرد که جان وارناک برای دهه‌ها الهام‌بخش جامعه ادوبی و همه خالقان محتوا بوده است. او همچنین یکی از بزرگ‌ترین نوآوران نسل ما بوده که تأثیر بسزایی بر شیوه ارتباطات مردم داشته است.

ناراین گفت: «با وجود اینکه اثرگذاری نوآوری‌های او بی‌شمار بود، اما نکته آموزنده مهم برای همه ما که بخت حضور در ادوبی را داشتیم، روحیه تسخیرناپذیر، اشتیاق و باور وی به ساخت شرکتی با ارزش‌های مستحکم بود. اگرچه وارناک الگو و مربی‌ام بود، اما من بیش از هرچیز به‌عنوان یک دوست قدردان او هستم.»

ادوبی در زمان مدیرعاملی وارناک استانداردهای نرم‌افزاری مختلفی را در حوزه‌های طراحی گرافیک، عکاسی، ویرایش ویدیو، ضبط صدا، کسب‌وکار و غیره ایجاد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی