ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

رشد قارچ روی بدن قورباغه
محیط زیست

رشد جوانه قارچ روی بدن یک قورباغه موجب حیرت دانشمندان شد

انتخاب این محل بی‌سابقه برای رشد می‌تواند یک استراتژی هوشمندانه برای قارچ باشد تا قلمرو گونه خود را گسترش دهد.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

دانشمندان یک قورباغه سالم کشف کرده‌اند که جوانه قارچ کوچکی در یک سمت بدنش رشد کرده است. این اولین بار است که رشد قارچ به این صورت روی بافت یک حیوان زنده مشاهده می‌شود. کشف این پدیده دانشمندان را حیرت‌زده کرده است.

حملات قارچی در دنیای حیوانات کوچک کاملاً شایع است. با این حال رشد این قارچ با قارچ‌های انگلی زامبی‌ساز که میزبان خود را تمام و کمال در اختیار می‌گیرند تفاوت زیادی دارد.

این قورباغه از گونه پشت‌طلایی میانی رائو (با نام علمی Hylarana inter-media) است و دانشمندان هندی آن را در دامنه رشته‌کوه کودرموک (Kudremukh) در غرب هند پیدا کرده‌اند. این گونه قورباغه علی‌رغم اندازه کوچکش (حدود سه تا پنج سانتی‌متر) رنگی درخشان دارد که شناسایی آن را ساده می‌کند.

رشد قارچ روی بدن قورباغه
جوانه قارچ مشخصاً از درون پوست حیوان رشد کرده بود.
Lohit Y.T./WWF-India

اما این جانور دوزیست که روی یک شاخه نشسته بود، به یک دلیل بی‌سابقه نیز قابل‌توجه بود. در پهلو چپ قورباغه، یک ساقه قارچ به‌همراه کلاهک آن روییده بود. این قارچ از سرده قارچ‌های کلاه‌پارچه‌ای یا مایسنا (Mycena) است که اغلب روی چوب‌های پوسیده جوانه می‌زند.

دانشمندان می‌گویند این قورباغه سالم به‌نظر می‌رسید و قارچ روی بدنش هیچ خللی در حیات او ایجاد نکرده بود. البته قارچ از پوست مرطوب و مواد مغذی بدن قورباغه نهایت استفاده را می‌برد. اما همچنان مشخص نیست این قارچ دوست قورباغه بود یا دشمن آن، زیرا دانشمندان حیوان را برای مطالعه بیشتر از زیستگاه خود برنداشتند.

رشد قارچ روی بدن قورباغه
به‌نظر می‌رسید دوست قارچی قورباغه خللی در زندگی او ایجاد نمی‌کرد.
Lohit Y.T./WWF-India

این نوع رشد قارچی تا به حال در طبیعت دیده نشده بود. اما برای قارچ، انتخاب این قلمرو ظاهراً جدید می‌تواند یک استراتژی بسیار هوشمندانه باشد. کلاهک قارچ حاوی هاگ است و معمولاً برای پخش آن‌ها و تولیدمثل به باد، آب یا دیگر عوامل تصادفی متکی است. سواری مجانی روی بدن یک قورباغه می‌تواند به پخش هاگ‌ها و درنهایت گسترش گونه‌های قارچ در فواصل بلند کمک کند. به این ترتیب، یک گونه قارچ می‌تواند قلمرو خود را گسترش دهد.

البته این احتمال اندک نیز وجود دارد که دانشمندان بیمار صفر یک تسخیر قارچی، مانند سریال The Last of Us، را شناسایی کرده باشند. دانشمندان هندی کشف خود را در ژورنال Reptiles and Amphibians منتشر کرده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی