ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ناسا
محیط زیست

همکاری ناسا با IBM در ایجاد مدل‌ هوش مصنوعی برای درک بهتر وضعیت زمین

ناسا حدود 70 پتابایت داده با موضوع علوم زمین دارد که در این همکاری از آن‌ها استفاده خواهد شد.

آرزو مصطفوی
نوشته شده توسط آرزو مصطفوی | ۱۳ مرداد ۱۴۰۲ | ۰۹:۰۹

درحال‌حاضر ناسا و IBM در تلاش هستند تا مدل‌هایی بر پایه هوش مصنوعی ایجاد کنند که می‌توانند با تحلیل داده‌های سنجش از راه دور و متون مقالات، به سؤالات مرتبط با اقلیم زمین پاسخ دهند. هدف این مدل‌ها تنظیم مجدد و قابل استفاده کردن حجم بالایی از داده است که منجر به پیشرفت علم شده و درک بشر از شرایط آب‌وهوایی را ارتقا می‌بخشند.

IBM مخفف International Business Machines است و درحقیقت یک شرکت چندملیتی کامپیوتر و فناوری اطلاعات است.

تغییرات آب‌وهوایی در سال‌هایی اخیر باعث افزایش دما و خشکسالی شده که در پی آن آتش‌سوزی‌ در نقاط مختلف کره زمین نیز افزایش یافته است. اما دود حاصل از این آتش‌سوزی‌ها چه تأثیری بر کیفیت هوا دارد؟ امواج گرمای شدید سال گذشته چطور بر مزارع ذرت و گندم تأثیر گذاشت؟ این‌ها تنها بخشی از سؤالاتی هستند که دانشمندان در تلاشند تا با کمک هوش مصنوعی به جوابی برای آن‌ها دست یابند.

ناسا حدود 70 پتابایت داده با موضوع علوم زمین دارد که در این همکاری از آن‌ها استفاده خواهد شد. همچنین انتظار می‌رود با انجام پروژه‌های جدید ازجمله توپوگرافی آب‌های سطحی و اقیانوسی، این رقم تا سال 2030 به 600 پتابایت داده برسد.

ناسا و IBM در این همکاری دست به ساخت دو مدل خواهند زد. در مدل اول، داده‌های مجموعه‌ای از مجلات و مقالات علوم زمین به هوش مصنوعی آموزش داده می‌شود تا متون سازماندهی و ساده‌سازی شوند تا جستجو و درک آن‌ها آسان‌تر شود. در مدل دوم، داده‎‌های «USGS» ناسا به هوش مصنوعی آموزش داده می‌شود که رکوردهای تغییرات شرایط و وضعیت زمین توسط ماهواره‌های مختلف به ثبت رسیده است.

ناسا

به کمک این دسته اطلاعات می‌توان خطرات طبیعی را شناسایی کرد، تغییرات در پوشش گیاهی و زیستگاه حیات‌وحش را ردیابی نمود و منابع طبیعی را با دقت بیشتری مدیریت کرد.

همچنین می‌توان از این مدل‌های هوش مصنوعی برای درک و پیش‌بینی مکان‌هایی که جنگل‌ها در آن تحت خطر هستند - با گسترش شهرها و یا استفاده بی‌رویه از منابع - بهره برد. کاربردهای دیگر این مدل‌ها که مورد استفاده افراد متخصص است، عبارتند از: ردیابی جنگل‌زدایی، پیش‌بینی بلایای طبیعی، نظارت بر معادن و ردیابی پدیده‌های آب‌وهوایی نادر.

«راهول راماچاندران»، دانشمند تحقیقاتی ارشد در مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا می‌گوید: «این فقط ناسا نیست که از ساخت چنین ابزاری سود می‌برد. سایر سازمان‌ها نیز از چنین ابزاری استفاده خواهند کرد. ما امیدواریم اطلاعاتی که این مدل هوش مصنوعی تولید می‌کند، به‌اندازه کافی در دسترس عموم باشد و مردم را تشویق کند که در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنند و بیشتر به فکر سلامت کره زمین باشند.»

وی می‌گوید: «امیدواریم این مدل‌ها کارایی داده‌های ناسا را چند برابر کنند؛ داده‌هایی که تاکنون تنها در دسترس گروه محدودی از دانشمندان بود و سطح بالای مباحث مطرح‌شده، آن‌ها را برای عموم بلااستفاده می‌کرد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی