ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گرم‌ترین تابستان
محیط زیست

ناسا تأیید کرد: تابستان 2023 گرم‌ترین تابستان ثبت‌شده در تاریخ زمین بوده است

در این گزارش گفته شده است که فعالیت انسان‌ها و همچنین الگوی آب‌و‌هوایی «ال‌نینو» تأثیر زیادی روی گرم‌شدن تابستان سال 2023 داشته‌اند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

ناسا تأیید کرد که امواج گرمای سوزان اخیر آمریکای شمالی، اروپا، آسیا و سایر مناطق جهان باعث شده است تا امسال حداقل از سال 1880 که ثبت جهانی دما آغاز شد، شاهد گرم‌ترین تابستان زمین باشیم.

ناسا در بیانیه خود توضیح می‌دهد که فعالیت انسان‌ها باعث ثبت این گرمای بی‌سابقه در تابستان سال 2023 شده و همچنین الگوی آب‌و‌هوایی «ال‌نینو» نیز به آن کمک کرده است. طبق بیانیه ناسا، آگوست سال 2023 به‌تنهایی 1.2 درجه گرم‌تر از میانگین دمای تابستان بوده و 57 میلیون نفر در جنوب و جنوب غربی ایالات‌متحده را تحت شدیدترین موج گرما قرار داده است.

افزایش دما در گرم‌ترین تابستان تاریخ ثبت‌شده در زمین

همچنین براساس جدیدترین گزارش‌ها، مجموع دما در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست امسال 0.23 درجه سانتیگراد از تابستان‌های گذشته بیشتر بوده است. ماه گذشته، ناسا در کنفرانس دیگری که درباره وضعیت آب‌و‌هوایی ماه گذشته برگزار شد، تأیید کرد که ژوئیه امسال گرم‌ترین ماه زمین طی 170 سال گذشته بوده است.

«بیل نلسون»، مدیر ناسا، در طول این کنفرانس گفت:

«فقط با نگاه‌کردن به اطراف خود متوجه خواهید شد که چه اتفاقی افتاده است. ما در ورمونت رکورد سیل را داشته‌ایم. در فونیکس و میامی گرمایی بی‌سابقه را تجربه کرده‌ایم. بخش‌های عمده‌ای از کشور با دود آتش‌سوزی پوشیده شده است و فاجعه دیگری که درحال تماشای آن هستیم، آتش‌سوزی‌های جنگلی در هاوایی است.»

دانشمندان توضیح می‌دهند که گرمای شدید ماه جولای مستقیماً باعث مرگبارترین فصل آتش‌سوزی‌های جنگلی ثبت‌شده در کانادا و هاوایی و همچنین بارش شدید باران و سیل‌های ناگهانی در سرتاسر مدیترانه ازجمله یونان و ایتالیا شده است.

البته این گرمای رکوردشکن تا حدی به ال‌نینو نیز نسبت داده شده که تقریباً هر دو تا هفت سال یک بار اتفاق می‌افتد؛ زمانی که بادهای اقیانوس آرام که معمولاً در امتداد خط استوا از آمریکای جنوبی به‌سمت آسیا می‌وزند، روال عادی خود را شکسته و به‌سمت شرق و ساحل غربی ایالات‌متحده حرکت می‌کنند. در این شرایط، کانادا و ایالات‌متحده شاهد شرایط بسیار گرم‌تری هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mohammad Sadegh Manafi
    Mohammad Sadegh Manafi | ۲۷ شهریور ۱۴۰۲

    بابا جمع کنید این دروغا رو

مطالب پیشنهادی