ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آمازون
مالی و سرمایه گذاری

گزارش مالی فصل اول 2024 آمازون؛ رشد درآمد و سود به‌لطف تبلیغات و هوش مصنوعی

بخش خدمات وب آمازون (AWS) درآمد 25 میلیارد دلاری را به‌همراه داشته و این شرکت، 11.8 میلیارد دلار در زمینه تبلیغات درآمد داشته است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۱:۳۰

آمازون گزارش مالی سه‌ماهه‌ اول سال 2024 خود را منتشر کرد که در آن به رشد حوزه‌های تبلیغات و رایانش ابری غول فناوری اشاره شده است. همین امر باعث شده تا غول تجارت الکترونیک، درآمد و سود بهتری نسبت به انتظار تحلیلگران وال استریت داشته باشد.

نتایج ارائه‌شده در گزارش آمازون (در مقابل انتظار تحلیلگران) به شرح زیر است:

  • سود هر سهم: 98 سنت در مقابل 83 سنت
  • درآمد: 143.3 میلیارد دلار در مقابل 142.5 میلیارد دلار

درآمد خدمات وب آمازون (AWS) و بخش تبلیغات

درآمد بخش خدمات وب آمازون (AWS) 25 میلیارد دلار گزارش شده است، درحالی که تحلیلگران انتظار درآمد 24.5 میلیارد دلاری را داشته‌اند. در زمینه تبلیغات نیز غول فناوری موفق به کسب درآمد 11.8 میلیارد دلاری شده است، درحالی که انتظار می‌رفت 11.7 میلیارد دلار درآمد داشته باشد.

فروش کسب‌و‌کار AWS در سه‌ماهه اول، ازجمله دلایل موفقیت آمازون بوده و 62 درصد از کل سود آن را به خود اختصاص داده است. در اولین فصل سال 2023، این بخش با رشد 17 درصدی، 25 میلیارد دلار درآمد داشته که این میزان بالاتر از پیش‌بینی وال استریت (24.5 میلیارد دلار) است. در سال گذشته، AWS رشد آهسته‌تری داشت، زیرا کسب‌و‌کارها هزینه‌های ابری خود را کاهش دادند.

«اندی جاسی»، مدیرعامل آمازون در بیانیه‌ای گفت که تمرکز مستمر این شرکت بر هوش مصنوعی، یک‌بار دیگر باعث تسریع نرخ رشد AWS، بخش محاسبات ابری این شرکت شده است. این شرکت، ماه گذشته 2.75 میلیارد دلار در استارتاپ هوش مصنوعی انتروپیک سرمایه‌گذاری کرده بود.

آمازون برای سه‌ماهه دوم انتظار دارد که با سرعت بیشتری به رشد سودآوری خود ادامه دهد. غول فناوری پیش‌بینی کرده که درآمد آن برای سه‌ماهه آینده بین 144 تا 149 میلیارد دلار خواهد بود که نشان‌دهنده رشد 7 تا 11 درصدی است. البته تحلیلگران انتظار دارند که درآمد شرکت با رشد 12 درصدی به 150.1 میلیارد دلار برسد.

در نهایت باید اشاره کرد که آمازون در چند وقت گذشته تلاش کرده تا هزینه‌های خود را به‌طور گسترده کاهش دهد. از اواخر سال 2022 تاکنون، این شرکت بیش از 27 هزار کارمند خود را اخراج کرده و این روند در سال 2024 نیز ادامه پیدا کرده است. در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی، آمازون صدها کارمند کسب‌و‌کار بهداشتی و AWS خود را نیز اخراج کرد. حذف سیستم پرداخت خودکا‌ر Just Walk Out از فروشگاه‌ها، دیگر اقدام آمازون برای کاهش هزینه‌ها بوده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی