ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آمازون و iRobot
مالی و سرمایه گذاری

اتحادیه اروپا احتمالاً معامله خرید iRobot توسط آمازون را لغو می‌کند

بیش از یک سال از اعلام معامله 1.7 میلیارد دلاری خرید iRobot توسط آمازون می‌گذرد و حالا اتحادیه اروپا می‌خواهد مانع از این معامله شود.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۵:۰۰

بیش از یک سال از معامله 1.7 میلیارد دلاری آمازون برای خرید iRobot می‌گذرد. تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند که خرید iRobot، شرکت سازنده جاروبرقی‌های رباتیک، توسط غول خرده‌فروشی با بررسی رگولاتورها مواجه خواهد شد. اگرچه انتظار نمی‌رفت که این بررسی تا حالا طول بکشد، اما به‌نظر می‌رسد که کمیسیون اتحادیه اروپا قصد دارد خرید iRobot توسط آمازون را باطل کند.

براساس گزارش وال‌استریت ژورنال، رگولاتور نظارت بر رقابت اتحادیه اروپا درحال بررسی پیشنهاد 1.7 میلیارد دلاری آمازون برای خرید iRobot، سازنده جاروبرقی‌های رباتیک Roomba است. کمیسیون اروپا تا 14 فوریه (25 بهمن‌ماه) تصمیم نهایی را اتخاذ خواهد کرد. نهاد نظارتی اتحادیه اروپا قرار است با استناد به ماهیت ضدرقابتی‌بودن این معامله، علیه آن رأی دهد.

معامله 1.7 میلیارد دلاری خرید iRobot توسط آمازون

آمازون تا 10 ژانویه (20 دی‌ماه) مهلت داشت تا برای رسیدگی به نگرانی‌های این رگولاتور مبنی بر اینکه این معامله می‌تواند رقابت را کاهش دهد و سلطه پلتفرم تجارت الکترونیک آمازون را تقویت کند، راه‌حلی ارائه دهد. اما ظاهراً این شرکت هیچ اقدامی برای رفع این نگرانی انجام نداده است.

تحلیلگران می‌گویند رگولاتورها نگرانی چندانی برای آینده و چشم‌انداز مالی iRobot ندارند. آن‌ها بر این باورند که با اجازه‌ندادن به شرکت‌های فناوری بزرگ برای تصاحب کسب‌وکارهای کوچک‌تر و کاهش رقابت‌ در بازار، از آسیب به مصرف‌کنندگان جلوگیری می‌کنند.

از زمان اعلام این معامله، آمازون تأکید داشت که این خرید تأثیر نامطلوبی بر بازار جاروبرقی‌های رباتیک نخواهد گذاشت. این شرکت به قانون‌گذاران اطمینان داد که محصولات iRobot را در خرده‌فروشی‌های خود به‌نحوی نمی‌فروشد که بر رقبای دیگر اولویت داشته باشند.

از سوی دیگر، مبهم‌ماندن این معامله روی قیمت سهام شرکت iRobot نیز تأثیر گذاشته است. روزی که قرارداد اولیه اعلام شد، iRobot برای بازسازی ساختار خود، تعداد کارکنانش را 10 درصد، معادل حدود 140 نفر، کاهش داد. چند ماه بعد نیز این شرکت 85 نفر دیگر را اخراج کرد. کاهش قیمت سهام iRobot نیز به‌دلیل تأخیرهای این معامله همچنان ادامه دارد. اکنون قیمت سهام این شرکت به زیر 20 دلار کاهش یافته است؛ یعنی یک‌سوم زمانی که این معامله علنی شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی