ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

انویدیا
مالی و سرمایه گذاری

ارزش بازار انویدیا به‌لطف هوش مصنوعی از 2 تریلیون دلار فراتر رفت

با این حساب، انویدیا پس از مایکروسافت و اپل سومین شرکت ارزشمند وال استریت محسوب می‌شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۱:۰۰

ماه مارس با افزایش سهام شرکت‌های حوزه فناوری آغاز شد و درحال‌حاضر سهام بسیاری از شرکت‌ها به نقطه عطف جدیدی دست یافته است. ازجمله این شرکت‌ها می‌توان به انویدیا اشاره کرد که برای اولین‌بار، ارزش آن بالای رقم 2 تریلیون دلار بسته شده است.

طبق گزارش رویترز، پس از اینکه شرکت Dell که سرورهای پیشرفته مجهز به پردازه‌های انویدیا را می‌فروشد، اخیراً پیش‌بینی خوش‌بینانه‌ای را نسبت به فروش خود اعلام کرده بود، سهام انویدیا 4 درصد افزایش یافت. درحال‌حاضر، سهام این شرکت با قیمت 755.50 یورو به ازای هر سهم معامله می‌شود.

انویدیا در تعقیب مایکروسافت و اپل

با این شرایط، ارزش بازار انویدیا اکنون 2.06 تریلیون دلار است. بنابراین غول حوزه تراشه‌سازی پس از مایکروسافت (با ارزش بازار 3.09 تریلیون دلاری) و اپل (با ارزش بازار 2.77 تریلیون دلاری) سومین شرکت ارزشمند وال استریت محسوب می‌شود.

سهام Dell نیز تا 38 درصد افزایش یافته است تا ارزش این شرکت به بالاترین حد خود برسد. سهام شرکت Super Micro Computer که سرورهای ساخته‌شده با تراشه‌های انویدیا را به فروش می‌رساند نیز 4.5 درصد افزایش یافته است.

انویدیا در حال حاضر حدود 80 درصد از بازار تراشه‌های هوش مصنوعی پیشرفته را در اختیار دارد و مشتریان آن شامل OpenAI، خالق ChatGPT، مایکروسافت، متا و آلفابت می‌شود که در بازار نوظهور هوش مصنوعی در حال رقابت با یکدیگر هستند.

سهام این شرکت همچنین اخیراً به پرمعامله‌ترین سهام وال استریت از نظر ارزش تبدیل شده و در این زمینه تسلا را پشت‌سر گذاشته است. سرمایه‌گذاران طی 30 دوره گذشته، به‌طور میانگین 36 میلیارد دلار از سهام انوید‌یا را معامله کرده‌اند، در حالی که این میزان برای تسلا 21 میلیارد دلار بوده است. در همین رابطه، معاملات انویدیا در روز جمعه به ارزش 38 میلیارد دلار رسیده است.

ارزش سهام انویدیا که سال گذشته میلادی بیش از سه برابر افزایش یافته بود، تاکنون در سال 2024، 66 درصد افزایش یافته است. ماه گذشته نیز ارزش بازار این شرکت از آمازون و آلفابت پیشی گرفت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی