ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سم آلتمن OpenAI
مالی و سرمایه گذاری

مدیرعامل OpenAI: به‌خاطر ساختار عجیب شرکت، برنامه‌ای برای عرضه عمومی سهام نداریم

سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، می‌گوید به‌خاطر تصمیماتی که در زمان توسعه مدل‌های هوش مصنوعی در شرکت گرفته می‌شود، علاقه‌ای به عمومی‌کردن آن ندارد.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

مدیرعامل OpenAI، شرکت سازنده چت‌بات محبوب ChatGPT که تحت حمایت مالی مایکروسافت قرار دارد، گفته است که این کمپانی برنامه‌ای برای عرضه عمومی سهام ندارد و در آینده نزدیک به یک شرکت عمومی تبدیل نخواهد شد.

«سم آلتمن» در کنفرانسی در ابوظبی گفته است که نمی‌خواهد با عمومی‌کردن شرکت، به‌خاطر تصمیم‌هایش از او شکایت شود:

«زمانی که یک هوش فوق‌العاده را توسعه می‌دهیم، به‌احتمال‌زیاد تصمیماتی می‌گیریم که اکثر سرمایه‌گذاران با تعجب به آن‌ها نگاه می‌کنند. نمی‌خواهم بازار، وال استریت و موارد مشابه از من شکایت کنند؛ بنابراین چندان علاقه‌ای به عمومی‌کردن شرکت ندارم.»

سم آلتمن می‌گوید OpenAI ساختاری عجیب و سقفی برای سودآوری دارد. این شرکت که ابتدا کارش را به‌عنوان یک سازمان غیرانتفاعی یا ناسودبَر آغاز کرد، پس از مدتی به سراغ ساختار هیبریدی با سقف سود رفت تا بتواند سرمایه‌‌های خارجی جذب کند، اما همچنان عملیات‌های غیرانتفاعی حفظ شوند و برای این عملیات‌ها هم سودآوری به‌دنبال داشته باشد.

OpenAI
سم آلتمن

شرکت OpenAI که ایلان ماسک یکی از بنیان‌گذاران آن محسوب می‌شود، چند وقت پیش 10 میلیارد دلار از مایکروسافت سرمایه دریافت کرد و حالا ارزشی برابر 30 میلیارد دلار دارد. مایکروسافت با این سرمایه‌گذاری شروع به استفاده از مدل زبانی این شرکت، یعنی GPT در محصولات مختلف خود– از موتور جستجوی بینگ گرفته تا برنامه‌های آفیس – کرد.

سازنده ChatGPT که چند وقت پیش گفته بود به‌خاطر قوانین سخت‌گیرانه شاید بازار اروپا را ترک کند، پس از مدتی از گفته اولیه‌اش عقب‌نشینی کرد. در همین راستا، سم آلتمن گفت که اروپا را تهدید نکرده است:

«ما اروپا را تهدید به خروج نکردیم. انتظار داریم که بتوانیم از قوانین پیروی کنیم. همچنان به شفافیت بیشتری برای قانون هوش مصنوعی اروپا نیاز داریم، اما از فعالیت در اروپا بسیار هیجان‌زده‌ایم.»

درحالی‌که بسیاری از متخصصان، هوش مصنوعی را تهدیدی برای شغل‌ها می‌دانند، سم آلتمن می‌گوید شغل‌ها در آینده بسیار متفاوت از شغل‌های امروزی خواهند بود. همچنین هوش مصنوعی می‌تواند فرصت‌های جدیدی ایجاد کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی