ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سرمایه گذاری سم آلتمن
مالی و سرمایه گذاری

سم آلتمن برای پروژه 7 تریلیون دلاری تولید تراشه، به تأییدیه دولت آمریکا نیاز دارد

مدیرعامل OpenAI برای جلوگیری از بروز نگرانی‌های امنیت ملی و ضدانحصاری، به حمایت دولت آمریکا برای جذب چنین سرمایه هنگفتی نیاز دارد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

«سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI خواهان دریافت تأییدیه از دولت آمریکا برای جذب سرمایه چند تریلیون دلاری در زمینه تراشه‌های هوش مصنوعی است. آلتمن در تلاش است تا 7 تریلیون دلار برای توسعه تراشه‌ها سرمایه جمع‌آوری کند. از سوی دیگر، مدیرعامل انویدیا نظر مساعدی به این رقم هنگفت ندارد، چراکه به زعم او توسعه تراشه‌های هوش مصنوعی به چنین سرمایه عظیمی نیازی ندارد.

براساس گزارش بلومبرگ، سم آلتمن در تلاش است تا از حمایت واشنگتن برای سرمایه‌گذاری 7 تریلیون دلاری در تراشه‌های هوش مصنوعی خود بهره‌مند شود. چنین مبالغ هنگفتی معمولاً باعث افزایش نگرانی‌های امنیت ملی و ضدرقابتی می‌شوند. مدیرعامل OpenAI برای جمع‌آوری این مبلغ، با سرمایه‌گذاران اماراتی صحبت‌هایی داشته است. او به سرمایه‌گذاران احتمالی گفته است که بدون تأیید دولت آمریکا نمی‌تواند این پروژه را جلو ببرد.

سم آلتمن علاوه‌بر سرمایه‌گذاران اماراتی، با شرکت TSMC نیز برای همکاری در توسعه تراشه‌های هوش مصنوعی مذاکره کرده است.

سم آلتمن و سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری سم آلتمن در تراشه‌های هوش مصنوعی

با افزایش روزافزون استفاده از هوش مصنوعی، شرکت‌هایی که این فناوری را ارئه می‌دهند، به تراشه‌های بیشتری نیاز دارند. از طرف دیگر، در این بازار تنها شرکت انویدیا یکه‌تاز است. هدف سرمایه‌گذاری‌های آلتمن درواقع کمک به حل کمبود جهانی تراشه است. او با این مبالغ به کارخانه‌های سازنده تراشه‌های هوش مصنوعی کمک مالی خواهد کرد تا بتوانند تراشه‌های بیشتری تولید کنند.

از سمت دیگر، «جنسن هوانگ»، مدیرعامل انویدیا، نسبت به این طرح آلتمن چندان نظر مثبتی ندارد. او به «عمر العلما»، وزیر هوش مصنوعی امارات گفت که توسعه هوش مصنوعی به اندازه این مبلغی که آلتمن به دنبال جمع‌آوری آن است، هزینه نخواهد داشت. هوانگ با طعنه می‌گوید که با 7 تریلیون دلار آلتمن می‌تواند همه پردازشگرهای گرافیکی را بخرد.

هوانگ همچنین پیش‌بینی کرده است در طول چهار یا پنج سال آینده، ارزش مراکز داده نرم‌افزاری به 2 تریلیون دلار در سراسر جهان خواهد رسید. از این مراکز داده می‌توان برای کارآمدترکردن هوش مصنوعی مولد استفاده کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی