ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اوبر
مالی و سرمایه گذاری

اوبر برای اولین‌بار در تاریخ خود به سودآوری رسید

شرکت اوبر برای نخستین‌بار در تاریخ خود، در گزارش مالی فصل دوم سال 2023 از کسب 394 میلیون دلار سود عملیاتی خبر داده است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۱ مرداد ۱۴۰۲ | ۰۹:۳۰

اوبر بالاخره موفق شد که برای اولین‌بار در طول تاریخ فعالیت خود در یک فصل مالی، به سود عملیاتی دست پیدا کند. این شرکت در گزارش درآمدهای سه‌ماهه دوم 2023 از سود خالص 394 میلیون دلاری خبر داد و این اتفاق را متأثر از افزایش 22 درصدی سفرها دانست.

به گزارش CNBC، اوبر در گزارش مالی فصل دوم 2023 اعلام کرد که سود خالص آن‌ها 394 میلیون دلار بوده است، درحالی‌که پارسال در همین بازه زمانی زیان خالص 2.6 میلیارد دلاری را تجربه کرده بودند. «دارا خسروشاهی»، مدیرعامل این شرکت، می‌گوید آن‌ها در این سه‌ماهه دو دستاورد مهم داشته‌اند: جریان نقدینگی آزاد اوبر برای اولین‌بار به بیش از 1 میلیارد دلار رسیده است و برای اولین‌بار سود عملیاتی کسب کرده‌اند.

درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک (EBITDA) اوبر در سه‌ماهه اخیر 916 میلیون دلار بوده که افزایشی 152 درصدی نسبت به پارسال داشته است. این شرکت انتظار دارد در فصل سوم 2023 این رقم را به حدود 975 میلیون تا 1.025 میلیارد دلار برساند.

سود اوبر حاصل افزایش تعداد کاربران و سفرهاست

تعداد کاربران فعال ماهانه اوبر در فصل دوم سال جاری میلادی به 137 میلیون رسیده که نسبت به بازه مشابه پارسال 12 درصد بیشتر شده است. این شرکت همچنین با رشد 22 درصدی، حدود 2.3 میلیارد سفر را در سه‌ماهه دوم 2023 پشت‌سر گذاشته است.

بااین‌حال، کسب‌وکار حمل بار این شرکت افت 30 درصدی را نسبت به بازه مشابه پارسال تجربه کرده که ظاهراً تحت تأثیر مشکلات چرخه بازار حمل بار بوده است. افزون‌براین، اگرچه این شرکت برای اولین‌بار به سود رسیده، اما چون سود آن‌ها کمتر از پیش‌بینی تحلیلگران بوده و قیمت سهام اوبر حدود 5 درصد کاهش پیدا کرده است.

خسروشاهی می‌گوید آن‌ها ازاین‌به‌بعد می‌خواهند در همه فصل‌های آتی سودآوری خود را حفظ کنند. او همچنین اعلام کرد که «نلسون چای»، مدیر ارشد امور مالی این شرکت، در ماه ژانویه 2024 از اوبر جدا می‌شود. چای در سال 2018 به این شرکت پیوست و آن‌ها حالا به‌دنبال جایگزینی برای وی هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی