ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایلان ماسک OpenAI
استراتژی رشد

OpenAI ادعاهای شکایت ایلان ماسک را رد کرد: او به‌دنبال «تسلط کامل» بر ما بوده است

OpenAI در پستی در وبلاگ خود بخشی از ایمیل‌های ایلان ماسک را برملا کرده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

OpenAI به شکایت «ایلان ماسک» پاسخ داد و ادعا کرد که او در مقطعی به‌دنبال ادغام این استارتاپ با تسلا و کسب «کنترل مطلق» بر آن بوده است.

سازنده ChatGPT با انتشار پست جدیدی در وبلاگ خود «تمام ادعاهای ماسک» را رد کرد و روایت خود در مورد کنارگذاشتن مأموریت اصلی OpenAI به‌عنوان یک شرکت غیرانتفاعی را توضیح داد. در این پست، بنیانگذاران OpenAI، یعنی «گرگ براکمن»، «ایلیا سوتسکور»، «جان شولمن»، «سم آلتمن» و «وویچ زارمبا» می‌گویند:

«در شرایطی که ما درحال بحث در مورد ساختار انتفاعی خود به‌منظور پیشبرد مأموریت‌هایمان بودیم، ایلان می‌خواست با تسلا ادغام شویم یا به‌دنبال کنترل کامل از جمله اکثریت سهام، کنترل اولیه هیئت‌مدیره و مدیرعامل‌شدن بود. ما نمی‌توانستیم با شرایط ایلان موافقت کنیم، زیرا احساس می‌کردیم که کنترل مطلق هر فردی بر OpenAI خلاف مأموریت ما است.»

ماسک در شکایت خود ادعا کرده بود که OpenAI تبدیل به «یک زیرمجموعه منبع بسته» از مایکروسافت تبدیل شده که به‌جای سود‌رساندن به بشریت، بر کسب درآمد تمرکز کرده است. ماسک می‌گوید که OpenAI با انجام این کار، مأموریت اصلی خود که او به تأمین مالی آن کمک کرده را رها کرده است.

افشای برخی ایمیل‌های ایلان ماسک با OpenAI

OpenAI همچنین از تصمیمش برای منبع‌باز‌نکردن کارهای خود دفاع کرده است. در پست وبلاگ این استارتاپ با اشاره به هوش مصنوعی عمومی (AGI) نوشته شده: «ایلان متوجه بود که این مأموریت به‌معنای AGI منبع باز نیست.» همچنین ایمیل‌هایی از سال 2016 از مکالمه بین ایلان ماسک و سوتسکور منتشر شده است (تصویر بالا) که در آن، سوتسکور به ماسک می‌گوید:

«هرچه به ساخت هوش مصنوعی نزدیک‌تر می‌شویم، منطقی‌تر است که کمتر منبع‌باز باشیم. هیچ مشکلی ندارد که علم را با دیگران به اشتراک نگذاریم.»

ماسک در پاسخ به این نظرات با واژه «Yup» موافقت خود را نشان می‌دهد.

همچنین طبق ایمیلی از دسامبر سال 2018، ماسک ظاهراً بنیانگذارن OpenAI را از اتخاذ رویکردی جدی برای جمع‌آوری سرمایه ناامید کرده بود. طبق این ایمیل‌ (تصویر بالا)، ماسک در آن زمان عقیده داشت که OpenAI هیچ شانسی برای تبدیل‌شدن به رقیبی برای DeepMind گوگل ندارد، مگر اینکه استارتاپ یک «تغییر چشمگیر در اجرا و منابع» خود ایجاد کند.

ماسک که سال 2015 از مؤسسان OpenAI بود و در سال 2018 از هیئت مدیره آن کنار رفت، طی چند سال گذشته حملات زیادی به استارتاپ سازنده ChatGPT کرده است. او در شکایت جدید خود، خواستار برکناری «سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI شده بود. در همین رابطه، اوایل هفته مدیر ارشد استراتژی OpenAI گفته بود ایلان ماسک حسرت می‌خورد که بخشی از این استارتاپ نیست.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی