ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بیون‌تک
سلامت

بیون‌تک برای اولین‌بار در آلمان به‌خاطر عوارض جانبی واکسن کرونا به دادگاه می‌رود

شرکت داروسازی بیون‌تک برای اولین‌بار باید در دادگاه حاضر شود تا بابت عوارض جانبی واکسن کرونای خود پاسخگو باشد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

شرکت داروسازی بیون‌تک فردا به دادگاه می‌رود تا در پرونده‌ای پیرامون عوارض جانبی واکسن ویروس کرونا از خود دفاع کند. این شکایت که توسط یک زن آلمانی با قصد دریافت غرامت ثبت شده است، احتمالاً اولین نمونه از صدها پرونده مشابه در آلمان خواهد بود.

به گزارش رویترز، براساس اطلاعات یک دادگاه منطقه‌ای در هامبورگ که میزبان استماع این پرونده خواهد بود، یک زن آلمانی که هویت او به‌خاطر حفظ حریم خصوصی محرمانه باقی مانده است، از بیون‌تک بابت آسیب‌هایی که واکسن این شرکت به بدن او وارد کرده، حداقل 150 هزار یورو غرامت خواسته است.

او که از طریق شرکت حقوقی Rogert & Ulbrich این پرونده را پیش می‌برد، ادعا می‌کند که دچار دردهای بالاتنه، تورم اندامی، خستگی و اختلالات خواب شده است. وکیل این شرکت می‌گوید آن‌ها می‌خواهند ارزیابی‌های رگولاتورهای اتحادیه اروپا و نهادهای نظارتی آلمان را زیر سؤال ببرند که گفته بودند مزایای این واکسن به معایب آن برتری دارد.

قوانین دارویی آلمان می‌گویند شرکت‌های داروسازی تنها درصورتی مسئول پرداخت غرامت بابت عوارض جانبی هستند که علم پزشکی نشان دهد محصولشان زیان نامتناسبی نسبت به فوایدش داشته یا برچسب اطلاعاتی محصول اشتباه بوده است.

بیون‌تک ادعاها علیه عوارض جانبی واکسن خود را رد می‌کند

بیون‌تک با رد ادعاهای واردشده، توضیح می‌دهد: «موازنه مثبتِ منفعت به ریسک برای واکسن Comirnaty همچنان مثبت بوده و ایمنی محصول به‌دقت بررسی شده است.» منظور از Comirnaty همان واکسن کرونای ساخت بیون‌تک است که این شرکت ادعا می‌کند حدود 1.5 میلیارد نفر در جهان و 64 میلیون نفر در آلمان آن را دریافت کرده‌اند.

آژانس دارویی اروپا (EMA) هفته گذشته مجدداً تأکید کرد همه واکسن‌هایی که آن‌ها تأیید کرده‌اند، ازجمله واکسن بیون‌تک، ایمن هستند و در سال اول همه‌گیری موجب پیشگیری از مرگ حدود 20 میلیون نفر شدند.

درحال‌حاضر مشخص نیست که اگر شاکی در این پرونده پیروز شود، چه کسی باید این غرامت را بپردازد. بااین‌حال، برخی منابع آگاه می‌گویند در قراردادهایی که میان اتحادیه اروپا و تولیدکنندگان واکسن نظیر بیون‌تک امضا شده، مسئولیت‌های قانونی هم به‌طور جزئی یا کامل به این اتحادیه منتقل شده است.

شرکت Rogert & Ulbrich می‌گوید حدود 250 شکایت را از طرف مشتریان خود ثبت کرده است تا بابت عوارض جانبی واکسن‌های ویروس کرونا غرامت دریافت کند. یک شرکت حقوقی دیگر به نام Caesar-Preller هم می‌گوید نماینده 100 پرونده در همین زمینه در آلمان است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی