ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سلامت

دانشمندان پوست بیوپرینت‌شده‌ای ایجاد کردند که باعث بهبود سریع و بهتر زخم‌ها می‌شود

پوست جدید بیوزیست‌شده، لایه‌ها و ضخامت پوست انسان را بازسازی می‌کند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۵ مهر ۱۴۰۲ | ۰۸:۳۰

برای اولین‌بار، دانشمندان شش نوع سلول اولیه پوست را با هیدروژل‌های تخصصی ترکیب کرده‌اند تا پوستی ضخیم و چند لایه را «پرینت» کنند. این پوست در صورت پیوند، با بافت‌های اطراف ادغام می‌شود تا زخم‌ها سریع‌تر و با کمترین خراشیدگی بهبود پیدا کنند.

دکتر «آنتونی آتالا»، سرپرست مؤسسه پزشکی احیاکننده ویک فارست می‌گوید:

«درمان جامع پوست یک چالش بالینی مهم است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان با گزینه‌های محدود تحت تأثیر قرار می‌دهد. این نتایج نشان می‌دهد که ایجاد پوست مهندسی- زیستی انسان با ضخامت کامل امکان‌پذیر است و باعث بهبود سریع‌تر و نتایج طبیعی‌تر می‌شود.»

پوست بیوپرینت شده‌ که دارای کراتینوسیت‌ها، فیبروبلاست‌های پوستی، آدیپوسیت‌ها، ملانوسیت‌ها، سلول‌های پاپیلای پوستی و سلول‌های اندوتلیال میکروواسکولار پوستی است، پوستی واقعی با سه لایه را بازسازی می‌کند: اپیدرم خارجی نازک و محافظ، درم فیبری و حمایتی میانی و هیپودرم چربی زیرین.

بیوپرینت

هنگامی که پوست بیوپرینت شده‌‌ روی زخم موش پیوند زده‌ شد، رگ‌های خونی، الگوهای پوستی را تشکیل و رشد بافت طبیعی را نشان می‌داد. نتیجه این پیوند، بسته‌شدن‌‌ سریع‌تر زخم، انقباض کمتر پوست، تولید کلاژن بیشتر و در‌نتیجه زخم کمتر بود.

تیم ویک فارست در‌نهایت توانست با رنگ‌آمیزی سلولی، ادغام موفقیت‌آمیز سلول‌های چاپ‌شده زیستی با پوست بازسازی‌شده را در طول فرایند بهبود تأیید کند.

پس از این، محققان از پیوند پوست خوک با ابعاد 5 در 5 سانتی‌متر برای پوشاندن‌ زخم آن استفاده کردند. این پیوند نیز به‌طور مشابه، التیام و تولید کلاژن را بهبود بخشید و انقباض پوست و فیبروز (یا جای زخم) را کاهش داد.

موفقیت پیوند بزرگ‌تر و اتولوگ در درمان انسان نویدبخش است. پوست ساخته‌‌شده‌ در آزمایشگاه یک حوزه رو‌به‌رشد در تحقیقات پزشکی است و شرکت‌ها نیز به‌دنبال آزمایش محصولات به‌جای استفاده از حیوانات هستند.

اما این اولین‌بار است که محصولی با این پیچیدگی و ضخامت تولید می‌شود که در مطالعات پیش بالینی بهبود کامل زخم را نشان داده‌ است. این تیم اکنون به توسعه آن برای مطالعه انسانی امیدوار است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی