ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آجیل
سلامت

محققان: مصرف روزانه یک مشت آجیل می‌تواند ریسک ابتلا به افسردگی را تا 17 درصد کاهش دهد

محققان در پژوهشی متوجه شده‌اند افرادی که روزانه 30 گرم آجیل مصرف می‌کنند، کمتر در معرض افسردگی قرار دارند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۰

دانشمندان اسپانیایی در مطالعه جدیدی دریافته‌اند که مصرف روزانه یک مشت آجیل می‌تواند با کاهش 17 درصدی ریسک ابتلا به افسردگی همراه باشد. آن‌ها می‌گویند کسانی که روزانه 30 گرم مغزهای مقوی مثل گردو، بادام، پسته، فندق و غیره مصرف می‌کنند، کمتر مبتلا به افسردگی تشخیص داده شده‌اند.

به گزارش ایندیپندنت، پژوهشگران با بررسی داده‌های مربوط به بیش از 13 هزار نفر در بازه سنی 37 تا 70 سال در پایگاه اطلاعاتی بیوبانک بریتانیا از سال‌های 2007 تا 2020، متوجه شده‌اند که خوردن آجیل می‌تواند به افزایش سلامت مغز کمک کرده و ریسک ابتلا به افسردگی را کاهش دهد. این افراد در ابتدای پژوهش هیچ علامتی مبنی بر افسردگی نداشتند.

آجیل چگونه به بهبود سلامت مغز کمک می‌کند؟

اگرچه محققان دقیقاً توضیح نداده‌اند که این مواد خوراکی چگونه می‌توانند جلوی بروز افسردگی را بگیرند، اما این گمانه‌زنی را مطرح کرده‌اند که خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی آجیل می‌تواند در مغز نقش محافظتی ایفا کند.

دانشمندان می‌گویند آجیل حاوی مواد مغذی مهمی است که در قالب مواد زیست‌فعال نظیر فنول‌ها یا فیتواسترول‌ها، ریزمغذی‌های اساسی، فیبر، پروتئین‌های باکیفیت، اسیدهای چرب غیراشباع تکی و چندگانه و ویتامین‌ها خود را نشان می‌دهد.

شرکت‌کنندگان این تحقیق از طریق پرسش‌نامه اعلام کرده بودند که چقدر آجیل مصرف کرده‌اند. وضعیت افسردگی یا مصرف داروهای ضدافسردگی هم در طول دوره مطالعه به‌صورت خوداظهاری به پزشکان اعلام می‌شد. در پایان مشخص شد افرادی که روزانه 30 گرم آجیل خورده بودند، 17 درصد کمتر از افرادی که این مغزها را مصرف نمی‌کردند، در معرض ریسک افسردگی قرار گرفتند.

محققان می‌گویند یافته‌های آن‌ها صرف‌نظر از عواملی مثل سبک زندگی، بیماری‌ها و شاخص توده بدنی است که شاید بر سلامت روان اثر بگذارند. مصرف 30 گرم آجیل معادل تقریبی 20 بادام، 10 فندق برزیلی، 15 بادام هندی، 40 بادام زمینی یا 30 پسته است.

اگرچه محققان در این مطالعه یک رابطه علت و معلولی را کشف نکرده‌اند، اما از کشف رابطه‌ای معنادار بین مصرف آجیل و حفظ سلامت مغز خبر داده‌اند. نتایج این پژوهش در مجله Clinical Nutrition منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی