ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نورالینک
سلامت

ایلان ماسک با تراشه Blindsight به افراد نابینا قدرت بینایی می‌بخشد

محصول بعدی نورالینک «Blindsight» نام دارد و هدف آن بازیابی کامل بینایی افراد نابینا است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۷:۰۰

روز گذشته ویدیویی منتشر شده بود که عملکرد تراشه مغزی نورالینک در اولین بیمار انسانی این شرکت را نشان می‌داد. حالا «ایلان ماسک» از تراشه دیگری خبر داده که ظاهراً باعث بازگشت بینایی میمون‌های نابینا شده است.

براساس گزارش نشریه ایندیپندنت، ایلان ماسک اعلام کرده که محصول بعدی نورالینک «Blindsight» نام دارد و هدف آن بازیابی کامل بینایی افراد نابینا است. این محصول نیز از «تله‌پاتی» پیروی خواهد کرد، محصولی که به مردم اجازه می‌دهد یک کامپیوتر را فقط با مغز خود کنترل کنند.

ماسک ادعا کرده که سیستم Blindsight هم‌اکنون در حال آزمایش با میمون‌ها است. او می‌گوید:

«وضوح میمون‌ها در ابتدا مانند گرافیک‌های اولیه نینتندو پایین خواهد بود، اما در نهایت ممکن است از دید طبیعی یک انسان نیز بهتر شود.»

او همچنین تأکید کرده که در طول فرایند آزمایش این محصول، «هیچ میمونی توسط دستگاه نورالینک جان خود را از دست نداده یا آسیب شدیدی ندیده است!» نورالینک در طول سال‌های گذشته به‌دلیل آسیب‌رساندن به میمون‌های شرکت‌کننده در آزمایش‌های آن، با انتقادات زیادی از سوی رگولاتوری‌ها و گروه‌های حامی حقوق حیوانات روبرو شده است.

در ویدیو روز گذشته، شاهد عملکرد تراشه مغزی این شرکت روی یک بیمار 29 سال به‌نام «نولاند آربو» بودیم که ظاهراً هشت سال پیش پس از بروز حادثه‌ای از گردن به پایین فلج شده بود. آربو توضیح داد که برای دریافت این تراشه مغزی جراحی بسیار آسانی داشته است، اما باید یاد می‌گرفت که چگونه تفاوت میان «تصور حرکت» و «اقدام به حرکت» را تشخیص دهد تا بتواند نشانگر موس را روی کامپیوتر به حرکت دربیاورد.

او با کمک تراشه نورالینک موفق‌شده تا با قدرت مغز خود نشانگر روی کامپیوتر را تکان دهد، پخش موسیقی را متوقف کند یا مهره‌های بازی شطرنج را روی صفحه جابه‌جا کند. او حتی مدعی شده است که با این تراشه توانسته بازی Civilization VI را انجام دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی