ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قرص دارویی
سلامت

سازمان غذا و داروی آمریکا اولین آزمایش ارزیابی ریسک اعتیاد به مواد افیونی را تأیید کرد

سازمان غذا و داروی آمریکا برای اولین‌بار آزمایشی را تأیید کرده است که می‌تواند ریسک اعتیاد به مواد افیونی را تشخیص دهد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲ دی ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۰

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اولین آزمایش ارزیابی ریسک اعتیاد به مواد مخدر افیونی در افراد را تأیید کرده است. این آزمایش توسط شرکت خصوصی SOLVD Health ساخته شده و AvertD نام دارد.

به گزارش رویترز، آزمایش جدید AvertD برای استفاده پیش از اولین مصرف مسکن‌های افیونی خوراکی آن دسته از افراد ساخته شده است که باید در دوره‌های کوتاه 4 تا 30 روزه برای درمان دردهای شدید خود دارو مصرف کنند. به‌ عبارت دیگر، این آزمایش برای افراد بالای 18 سالی طراحی شده است که پیش‌تر مسکن‌های افیونی خوراکی مصرف نکرده‌اند.

در این آزمایش نمونه‌ای از بزاق دهان بیمار جمع‌آوری می‌شود تا بررسی شود که آیا ترکیبی از گونه‌های ژنتیکی مرتبط با افزایش ریسک بروز اعتیاد به مواد افیونی در فرد وجود دارد یا خیر.

آزمایشی برای مقابله با اپیدمی اعتیاد به مواد افیونی

اعتیاد به داروهای مسکن موجب شکل‌گیری اپیدمی اعتیاد به مواد افیونی شده است. در ایالات‌متحده آمریکا، در بالغ بر دو دهه بیش از یک میلیون نفر به‌خاطر اوردوز با این مواد جان خود را از دست داده‌اند.

دکتر «جف شورن»، رئیس مرکز دستگاه‌ها و سلامت رادیولوژیک FDA می‌گوید: «بحران اعتیاد به مواد افیونی یکی از جدی‌ترین بحران‌های سلامتی در ایالات‌متحده است و نیاز به تدابیر نوآورانه برای پیشگیری، تشخیص و درمان اختلال‌های مصرف مواد افیونی (OUD) را به‌وجود می‌آورد. تأیید این آزمایش نشان‌دهنده گام دیگری در مسیر تلاش‌های FDA به‌منظور پیشگیری از بروز موارد جدید OUD، حمایت از درمان افراد درگیر با این اختلال و کاهش سوءمصرف افیون‌های ضددرد است.»

سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده که آزمایش AvertD برای افراد تحت درمان در بیماری‌های مزمن طراحی نشده است. از طرف دیگر، برخی کارشناسان درباره استفاده از این آزمایش در موارد بالینی تردید دارند. برای مثال، گفته می‌شود که اگر بیش‌ازحد بر این آزمایش اتکا شود، ممکن است به بیماران اطمینان کاذب دهد که نمی‌توانند به مواد افیونی اعتیاد پیدا کنند و مصرف خود را افزایش دهند.

FDA
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی